1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (37 głosów, średnia ocena: 4,08 na 5)
Loading...

Sokolica – szlak ze Szczawnicy

Szczyt Pienin Sokolica (747 m n.p.m.) jest najbardziej popularnym miejscem do fotografowania przez turystów.

Do zdjęć pozuje najbardziej znana w Polsce sosna, która wychyla się z półki skalnej nad 310 metrową przepaścią. Teraz już wiecie z czego znany jest szczyt Sokolica, dzięki tej pięknej sośnie oraz pięknemu widokowi na Przełom Dunajca i Pieniny.

Żeby wejść na Sokolicę trzeba się trochę natrudzić ponieważ szlak jest dość strony, jednak bardzo dobrze przygotowany. Zobacz zdjęcia poniżej.

Cennik wejścia na Sokolicę

Na szczycie Sokolicy bilety kupuje się u kasjera Pienińskiego Parku Narodowego. Kasjer nie sprawdza biletów za wstęp do Parku ponieważ Pieniński PN nie pobiera opłat za wstęp. Bilet wykupiony na Trzech Koronach  jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie.

 • Galeria widokowa na szczycie Sokolicy 20 kwietnia – 30 czerwca i 1 września – 31 października: 6,00 zł – bilet normalny, 3,00 zł – bilet ulgowy.
 • Galeria widokowa na szczycie Sokolicy 1 lipca – 31 sierpnia: 8,00 zł – bilet normalny, 3,00 zł – bilet ulgowy.

Z tego punktu mamy widok głównie na przełom Dunajca, trasę spływ Dunajcem, Sromowce Niżne i Tatry.

Niegdyś widywano tutaj sokoły, stąd nazwa sławnego szczytu.

W sezonie kolejka turystów na Sokolicę wije się niczym Dunajec i można utkwić na szlaku nawet 2 godziny. W związku z powyższym na podbój Sokolicy trzeba wyruszyć rano.

 

Opis szlaku na Sokolicę ze Szczawnicy:

trudność szlaku: szlak o średnim stopniu trudności. Duże różnice wysokości, wystające skały na szlaku. Zalecam założyć buty trekingowe. Jest strome podejście tuz pod wierzchołkiem Sokolicy. Trasa wiedzie w lesie, dlatego idzie się w cieniu. Szlak bardzo dobrze przygotowany, wydzielone ścieżki, gdzieniegdzie balustrady.

 • czas przejścia: ok. 1.40 godziny,
 • długość trasy: ok. 4,2 km.

Podążaj zielonym szlak czerwony i niebieskim niebieski szlak

Na Sokolicę wchodzimy szlakiem czerwonym szlak czerwony i niebieskim niebieski szlak, zaczynając ze Szczawnicy. Przechodzimy obok Schroniska Orlica i dalej Pienińską Ścieżką do przeprawy przez Dunajec.

 


Lokalizacja Sokolicy na mapie:


Szlak na Sokolicę ze Szczawnicy – mapa:

 

źródło: mapa-turystyczna.pl

Wykres wysokościowy szlaku turystycznego na Sokolicę:

źródło: mapa-turystyczna.pl

 


Zdjęcia ze szlaku na Sokolicę i widoki:

Sokolica zimą jest również piękna, jednak szlak jest wtedy trudniejszy i o wiele bardziej wymagający.

Na Sokolicę można dojść również szlakiem zielonym, z Krościenka (z Rynku), prowadzi pod szczyt, po czym wchodzi się na szlak niebieski wiodący ze Szczawnicy.

Opinie o Sokolicy:

Poniżej kilka opinii dot. Sokolica. Opinia na 4,9 gwiazdek opinia lokalnego przewodnikaopinia lokalnego przewodnikaopinia lokalnego przewodnikaopinia lokalnego przewodnikaopinia lokalnego przewodnika

Szlak na Sokolicę jest przyjemny i niezbyt wymagający, w większości prowadzi przez las. Warto się wybrać i zobaczyć najsłynniejszą sosnę w Polsce. Chociaż po ostatniej akcji ratowniczej, drzewo nie wygląda już tak jak na pocztówkach z Pienin czy w podręcznikach do geografii. W Krościenku możemy udać się na ulicę Trzech Koron i stamtąd uderzyć na szlaki. Można w pierwszej kolejności wejść na Trzy Korony, a w drodze powrotnej zaliczyć Sokolicę i zejść do Krościenka. Na szczycie Trzech Koron jak i Sokolicy znajdują się platformy widokowe, z których rozpościera się cudny widok na okolicę. Bilet normalny kosztuje 5 zł.

Szlak ze Szczawnicy – najpierw przeprawa przez Dunajec potem strome ale tylko około 40 minutowe wejście pod górkę, na samym szczycie śliskie kamienie ale widoki bajeczne .

Warto poświęcić trochę trudu by podziwiać piękne widoki. Szkoda trochę, że symbol Pienin, 400-letnia sosna zmieniła swój wygląd. Ścięta w połowie podczas akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca.

Sokolica to jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach. Góra może niezbyt wysoka bo tylko 747 m n.p.m., ale za to widoki, ze szczytu zapierają dech w piersiach. Widać z niej nie tylko Pieniny, ale także pięknie rysujące się Tatry. Próg skalny wznosi się jakieś 300 metrów nad malowniczym przełomem Dunajca. Obok szczytu rośnie charakterystyczna sosna, której wiek jest szacowany na około 500 lat.

Tak to miejsce dla każdego warto poświecić czas i zorganizować sobie wyprawę lub wycieczkę w to magiczne miejsce. Mamy tu trasę szlakiem, chociaż podejścia są strome, to warto włożyć nieco wysiłku a zarówno nasz organizm naładowany dobrym powietrzem jak i psychika zrelaksowana widokami ze skalistych szczytów sokolicy odpłacą nam naładowanymi bateriami przez kilka tygodni.
Jeżeli macie możliwość warto wybrać się na sokolice od rana i skończyć wyprawę w Szczawnicy lub Krościenku.

[show_more]

Wejście od strony Krościenka z dziećmi dość proste, miejscami strome. Pod koniec szlaku barierki. Podczas deszczu na szczycie bardzo ślisko, dlatego lepiej wchodzić przy słonecznej pogodzie.

Sokolica to jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach. Góra może niezbyt wysoka bo tylko 747 m n.p.m., ale za to widoki, ze szczytu zapierają dech w piersiach. Widać z niej nie tylko Pieniny, ale także pięknie rysujące się Tatry. Próg skalny wznosi się jakieś 300 metrów nad malowniczym przełomem Dunajca. Obok szczytu rośnie charakterystyczna sosna, której wiek jest szacowany na około 500 lat.

Rewelacyjny widok z Sokolicy na przełom Dunajca i przy dobrej pogodzie na Tatry. Trzeba samemu zobaczyć, oczywiście nie można zapomnieć o jednym z symboli Pienin czyli Sośnie na szczycie

Fantastyczne miejsce, piękne widoki. Podejście na ostatnim odcinku bardzo kamieniste, ale dobrze zabezpieczone barierkami.

Szczyt Sokolica bardzo prosty do zdobycia. Dla dzieci i starszych może być męczący. W weekendy strasznie zatłoczony, chyba przez sosnę która ostatnio stała się taka sławna. Tuz pod samym szczytem czeka niemiła niespodzianka. Trzeba zapłacić za wstęp. Kasy do parku jeśli muszą być to powinny być niżej.

Bardzo malownicze miejsce ze słynną sosną (Sokolica). Szlak dość wymagający, ale widoki rekompensują wszystko. W przypadku dużego ruchu może być ciasno na szczycie. Końcówka trasy płatna.

Piękny szczyt w Pieninach. My weszliśmy na niego idąc od Trzech Koron a schodziliśmy do Szczawnicy. Zejście dość strome. Na dole flisak przeprawa nas przez Dunajec. Do Szczawnicy trzeba jeszcze trochę przejąć pieszo promenada przy Dunajcu. Pieniny są piękne. Warto zrobić sobie z rana wejście na Trzy Korony. Potem od razu przejść na Sokolice i zajść do Szczawnicy. My wyszliśmy kolo 10 ze Sromowców Niżnych a w Szczawnicy byliśmy około 17.30. Wróciliśmy do Sromowców rowerami przełomem Dunajca.

Piękne miejsce z cudownym, wartym zobaczenia widokiem – Sokolica. Wymagające podejście – zwłaszcza na końcu i jeśli wybierze się trasę z ekspozycją. No i warto zobaczyć symbol Pienin – sosnę na wierzchołku.

Miejsce malownicze z bardzo dobrymi widokami. Podejście z trzech koron wymagające. Szczyt 747m n.p.m. Trzeba zauważyć pojawiające się śmieci wyrzucane przez Nas turystów.

Kwintesencja Pienin. Po Trzech Koronach obowiązkowy punkt na turystycznej mapie do odwiedzenia. Aby w pełni cieszyć się urokami gór należy uiścić opłatę za platformę widokową. Dla osób które w ciągu jednego dnia odwiedzą Trzy Korony i Sokolicę obowiązuje jeden bilet. Polecam wejście z samego rana. Zalecane dobre obuwie.

Sokolica – Symbol Pienińskiego Parku Narodowego w nowej odsłonie.

Piękne miejsce, obowiązkowy punkt. Należy jednak pamiętać, że nie jest to spacerek nad Grajcarkiem. Na pewno nie jest tak, że każdy da rade tam wejść.

Przepiękny widok z Sokolicy na przełom Dunajca, w oddali Tatry. Wspaniałe miejsce na rodzinny wycieczkę. Szlaki o różnych stopniach trudności, pozostawiają szeroki wybór do zaplanowania wyprawy. Dla leniuszków lub z mniejszymi dziećmi polecam zielony szlak z Krościenka nad Dunajcem. Na szczycie zazwyczaj duży ruch ale trochę cierpliwości i każdy może zarobić zdjęcie najsłynniejszego drzewka w Pieninach. Wstęp na szczyt dorośli 5,00 zł, ulgowy 2,50 zł, upoważnienia do wejścia tego samego dnia na Sokolice i Trzy Korony.

Widok jest przepiękny, w szczególności na dolinę gdzie płynie rzeka Dunajec. Po wejściu na samą górę trzeba dokonać niewielkiej opłaty aby wejść na punkt widokowy. Ta sama opłata w tym dniu może być wykorzystana aby wejść na punkt widokowy na Trzy Korony. Na górze rośnie zabytkowa kilkusetletnia sosna.

Góra Sokolica którą regularnie odwiedzam co 2-3 miesiące. Podejście od strony Krościenka nie jest długie (około 45 min.) Ale strome. Można dojechać autem aż do znaku zakazu ulica św.Kingi i tam jest niewielki parking. Jeśli idziemy z centrum Krościenka to trzeba doliczyć ok 30 min.

Najciekawsze widoki z Sokolicy są podczas inwersji (chmury poniżej) ale to zdąża się rzadko i przy dużej różnicy temperatur. „Niby” inwersja pojawia się gdy znać Dunajca podnoszą się mgły.

Wyprawa ze Szczawnicy na Sokolicę (deptak plus przeprawa – 7zl za rodzinę z dzieckiem, ale w jedną stronę;) ) i z powrotem trwa około 3h. Trzeba się przygotować na mocne podejście pod górę. Uwaga po deszczu będzie ślisko! Sam szczyt do wejścia za opłatą (trzeba mieć gotówkę przy sobie – rodzina za bodajże 10 zł, dzieci poniżej 7 lat darmowo). Widok ze szczytu wynagradza męczące wspinanie się. Na delikatny minus spory tłok na samej górze, pół biedy jak wszyscy są cierpliwi i nikt nie próbuje się wciskać.

Genialne miejsce Sokolica, zdecydowanie polecam. Piękne widoki ze szczytu. Jeśli trafić na dobrą pogodę idealnie widać całe Tatry. Na szczyt wchodzi się stromą, wąską trasą. Całość jest dobrze zabezpieczona poręczami. Po deszczu może być całkiem ślisko. Przed ostatnim wejściem należy zakupić bilet w cenie 5zł/osoba (kwiecień ’18). Płatne Pani na miejscu:). Zabierzcie gotówkę bo karta nie wchodzi w grę;) Bilet potem był ważny również przy wejściu na Trzy Korony.

747 m.n.p.m tyle wynosi wysokość Sokolicy jednej z główniejszych szczytów w Pieninach. Na jej szczycie znajduje się najsłynniejsza sosna w Polsce. Na jej szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych w tym jeden z najpiękniejszych szlaków w Pieninach „Orla Perć”. Nieopodal Sokolicy leży Krościenko nad Dunajcem w którym można dobrze zjeść oraz wypocząć przed wyprawą na tą jakże to piękną gór.
[/show_more]

Źródła:

 1. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:25 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.
 2. https://books.google.pl/books?id=BeS72rwaTXwC&lpg=PA275&dq=sokolica&hl=pl&pg=PA275#v=onepage&q=sokolica&f=false
 3. Aleksander Gurgul. Zniszczona ikona Pienin. Rozmowa z prof. Janem Bodziarczykiem z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Leśnego w Krakowie. „Gazeta Wyborcza”, s. 14, 26 lutego 2019.
 4. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
 5. https://books.google.pl/books?id=ADhMAAAAYAAJ&q=sokolica&dq=sokolica&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwif1dSpurjqAhUNCZoKHZv6AxUQ6AEwBnoECAcQAg
 6. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
 7. https://books.google.pl/books?id=ZHXzAAAAMAAJ&q=sokolica&dq=sokolica&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwif1dSpurjqAhUNCZoKHZv6AxUQ6AEwB3oECAgQAg
 8. Dolinki Podkrakowskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-95-3.

Kategoria: atrakcje Pienin

Sokolica – szlak ze Szczawnicy

Inne atrakcje turystyczne Pienin

Sort By: Direction:
TOP