Ciekawostki z regionu – Pieniny

Podstrona dotyczy ciekawostek regionalnych, informacje, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Jestem w trakcie zbierania materiałów, na tą chwilę, na zachętę napisałem kilka punktów:
1. Pieniny nazywane były dawniej Pioniny od pionowych skał.

2. Isntnieje legenda o bracie Cyprianie z Czerwonego Klasztoru XVIII w. który według legendy miał ponoć wystartować z Trzech Koron na latającej machinie i dolecieć aż do Tatr.

3. Mnisi Czerwonego klasztoru w swym umartwianiu byli i skorzy do waśni ze starostami czorsztyńskimi. Przedmiotem sporów były np. ryby z Dunajca na które mnisi zapuszczali sieci. Spory były tak gorące że nawet dochodziło do orężnych utarczek, które łagodzić musieli wysłannicy z Krakowa.

4. Dlaczego górale na swych kapeluszach mają muszelki?
Otóż kiedyś górale spływali Dunajcem aż do morza Bałtyckiego. Na znak i pamiątkę każdej wyprawy dokładali jedną muszelkę czyli każda muszelka oznaczała zaliczoną kolejną długą i niebezpieczną wyprawę.

5. Spływ Dunajca odbywa się na łodziach flisackich to nie są tratwy jak uważa wielu turystów.

6. Odcinek Dunajca zwany „zbójnickim skokiem” wywodzi się od legendy Janosika więzionego w lochach zamku w Niedzicy. Tam ponoć udręczony i skuty łańcuchami wyrwał je i rozkruszył. Uciekając przeskoczył mury zamku a później dwie góry jakby u nóg miał skrzydła, oparł się na ciupasce i przeskoczył Dunajec by później gazdować na równinach.

7. Trzy Korony w podaniach i dokumentach nazywane były Koroną. Obecna nazwa nie ma uzasadnienia zarówno ani w tradycji ani w kształcie pięciu szczytów.

8. Opowieści ludowe głoszą że w grocie Aksamitówce spoczywa zbójnik Aksamit. W grocie tej mającej ukryte wejścia chroniła się przed różnymi niebezpieczeństwami miejscowa ludność.

1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (12 głosów, średnia ocena: 4,67 na 5)
Loading...

 

Partnerzy:

grafika komputerowa

TOP