1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (13 głosów, średnia ocena: 4,69 na 5)
Loading...

Pieniński Park Narodowy – atrakcje turystyczne

Pieniński Park Narodowy został utworzony jako pierwszy park narodowy w Polsce, 1 czerwca 1932 r.

Pieniński Park narodowy w liczbach:

Zajmuje powierzchnię 23,46 km2:
– 16,65 km2 stanowią tereny leśne,
– 4,71 km2 tereny uprawne,
– 0,32 km2 woda.
Powierzchnia ścisłej ochrony to 7,5 km2,
Powierzchnia ochrony częściowej 5,05 km2,
Powierzchnia ochrony krajobrazu 10,91 km2.
Otulina parku zajmuje powierzchnię 26,82 km2,
długość szlaków turystycznych pieszych 34,7 km.
Rocznie teren Parku odwiedza około 600 tysięcy turystów.

Lokalizację Pienińskiego Parku Narodowego przedstawiłem na mapie poniżej:

 

 

Największą atrakcją Pienińskiego Parku Narodowego, jest spływ tratwami Dunajcem, a przełom Dunajca jest jednym z najpiękniejszych w Europie przełomów rzecznych. Spływ może mieć początek w miejscowości Kąty, a zakończyć może się w Szczawnicy lub w Krościenku Nad Dunajcem. Cennik, długość trasy oraz czas spływu opisano w artykule „cennik spływu Dunajecem” . Długość całego spływu wynosi 18 -23 km, czas trwania ok. średnio 2,5 godziny. Spływ można odbyć ze Sromowców Niżnych. Dodatkowo trasę spływu ze Sromowców można przejść także pieszo  Pienińską Ścieżką.

Pieniński Park Narodowy jest wyposażony w gęstą sieć szlaków turystycznych. Turyści mają do dyspozycji 35 km szlaków. Jak na tak niewielki obszar to bardzo dużo, więc jest się z czego cieszyć. Najpopularniejsze szlaki prowadzą na Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolicę (747 m n.p.m.).  Na szczytach Trzech Koron i Sokolicy znajdują się punkty widokowe, które w sezonie letnim są bardzo oblegane przez turystów. Najlepiej wybrać się w dzień powszedni i o świcie. Atrakcją turystyczną jest również Zamek w Czorsztynie.

Możesz do niego dotrzeć zarówno droga lądową jak i wodną.

W dolinach umieszczono kilka atrakcyjnych miejscowości turystycznych z bogatą bazą noclegową i gastronomiczną. Najlepszym punktem na wypady jest Krościenko Nad Dunajcem lub Szczawnica. Miejscowości oferują dodatkowe atrakcje.

Atrakcje turystyczne Pieniński Park Narodowy:

TOP