1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (18 głosów, średnia ocena: 4,78 na 5)
Loading...

Sromowce Niżne

U stóp Trzech Koron rozciąga się malownicza wioska Sromowce Niżne. Jest to świetny punkt wypadowy na wycieczki w góry. Co ciekawe wioskę założono już w XIV w. i pierwotnie nazywała się „Przekop”. Nazwa Sromowce pochodzi od nazwiska tamtejszego Sołtysa, który niegdyś zamieszkiwał tę niedostępna górską miejscowość.

Dzisiaj Sromowce Niżne są ośrodkiem turystycznym w samym sercu Pienin. w 2006 r. otwarto Kładkę .

Jest to łącznik ze słowackim Czerwonym kościołem. Razem Tworzą enklawę turystyczna, skąd można wyruszyć wzdłuż Dunajca do Szczawnicy oraz można zwiedzić zabytkowy Czerwony Klasztor z XIV wieku. Piękna i malownicza trasa zarówno rowerowa jak i piesza. Dodatkowo można skorzystać ze spływu Dunajcem, przez Przełom Dunajca, razem z wesołymi flisakami, którzy raczyć nas będą niesamowitymi opowieściami i legendami z regionu. Są to najczęściej wybierane przez turystów miejsca w Pieninach.

Można skorzystać z szerokiej bazy noclegowej i raczyć się lokalnymi potrawami w tutejszych karczmach. Do najbardziej poszukiwanych specjałów kulinarnych należą: Gałuski czyli kluski z surowych ziemniaków, Kołoc czyli placek drożdżowy z farszem serowym lub ziemniaczanym. Jest to tylko przedsmak tego co można skosztować w regionie Pienin.

Przydatne:

Wypożycz rower w Sromowcach Niżnych:

jeśli chcecie sprawdzić się na Pienińskich trasach rowerowych, a nie macie własnego roweru, możecie go wypożyczyć w Sromowcach Niżnych. Jest to znakomity pomysł, bo jest sporo tras rowerowych. 500 m od kładki w Góralski Domku „Pod Pstrągiem” (ul. Pod Brzegami 15) znajdziecie wypożyczalnię rowerów. uzyskacie pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu.

CENNIK WYPOŻYCZALNI

  • każda rozpoczęta godzina – 4 lub 5,-zł (zależy od roweru)
  • Powyżej 6 godzin – 25,- zł
  • Tandem – każda rozpoczęta godzina – 7,- zł
  • Riksza – każda rozpoczęta godzina – 9,- zł
  • Włoski fotelik dla dziecka– 4,-zł
  • Przyczepka rowerowa- 4,-zł/godz
  • Kask rowerowy – GRATIS.

Dodatkowo w Schronisku PTTK Trzy Korony możecie również wypożyczyć rowery. Do Dyspozycji jest 25 nowych rowerów. Otwarte od 08:00 do zmroku.

Spłyń Dunajcem:

Aktualny cennik spływu Dunajcem, na rok 201, znajduje się w naszym serwisie. Zapewniam, że jest to jedna z najciekawszych atrakcji i odwiedzając Pieniny naprawdę warto odbyć rejs tratwa z flisakami.

Ceny biletów do Szczawnicy to 49 zł (bilet normalny) oraz 22,50 zł (bilet ulgowy) i obejmuje trasę spływu oraz kartę wstępu na Szlak Wodny w PPN.

Schronisko dla każdego

Sromowce Niżne gorąco zapraszają do pięknego schroniska PTTK Trzy Korony u podnóża najwyższych szczytów Pienin. Można zjeść coś pysznego, ja polecam pierogi ruskie. Jako przewodnik zachęcam również do przenocowania w tym uroczym miejscu. Można się poczuć jak wędrowiec przemierzający góry w latach 70-tych. W ofercie jest 48 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4 i 5 osobowych. Schronisko powstało w latach trzydziestych ubiegłego wieku, jest to relikt, który trzeba zaznaczyć na mapie zwiedzania atrakcji turystycznych.

Sprawdź jak dojechać do Sromowców Niżnych:


POWRÓT DO POZOSTAŁYCH ATRAKCJI PIENIN – Dzień trzeci wycieczki

Kategoria: atrakcje Pienin

Sromowce Niżne
TOP