1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (4 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Uszkodzona słynna polska sosna z Sokolicy

W zeszłym roku jak odwiedzaliśmy Sokolicę, Słynna Sosna była cała i zdrowa. Zobaczcie zdjęcie:

Niestety 500-letnie drzewo zostało uszkodzone. Symbol Pienin często pojawia się na zdjęciach, widokówkach i folderach reklamowych. Już nie będzie można wykonać tak pięknego zdjęcia.

Pieniński Park Narodowy poinformował, że złamaniu uległa boczna odnoga dolnego oraz górnego konaru. Jest to zaskoczenie dla nas jak i dla pracowników Parku.

Okazuje się, że drzewo zostało uszkodzone podczas akcji ratowniczej. Sosna została uszkodzona 6 września 2018 r. podczas akcji ratowania turystki, która zasłabła i doznała poważnego urazu głowy. Podczas ewakuacji silny podmuch wiatru wywołany śmigłem śmigłowca ratowniczego spowodował uszkodzenie górnej gałęzi słynnej sosny. Zniszczenia okazały się na tyle poważne, że korona sosny została wycięta. Drzewo zostało zabezpieczone przed chorobami grzybowymi.

Poniżej zdjęcie aktualnej, uszkodzonej sosny:

 

Najbardziej znana sosna w Polsce na Sokolicy

 

uszkodzona sosna na Sokolicy

 

 

 

 

 

 

 

(Ułamaną koronę 500-letniej sosna z Pienin trzeba było odciąć – pieninypn.pl, Fot: M. Majerczak)

 

 

Przyrodnicy z Pienińskiego Parku Narodowego ocenili, że sosna reliktowa może niestety obumrzeć. Nie byli w stanie ocenić, czy odłamany konar był pędem głównym, ale z pewnością przez długi czas odgrywał rolę pędu przewodniego. Wiek konaru, który został wycięty, oszacowano wstępnie na ok. 160 lat.

Szlak turystyczny wiodący do Sosna w Pieninach jest dokładnie opisany tutaj: SOKOLICA

 

TOP