1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (6 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Rezerwat Wysokie Skałki

Rezerwat Wysokie Skałki założono w 1961 r. jest rezerwatem krajobrazowym o powierzchni 10,91 ha.

Położony jest on na najwyższym szczycie Pienin – Wysokiej (obszar Małych Pienin), przy granicy ze Słowacją. Z wierzchołka można podziwiać Pieniny oraz Tatry.

Zapewnia ochronę naturalnego lasu świerkowego porastającego wapienną skałę – występuje w Polsce jeszcze tylko w Tatrach. Na ternie rezerwatu Wysokich Skałek w runie leśnym możemy znaleźć wiele rzadkich gatunków roślin.

Dobrze przygotowany szlak turystyczny, jednak dość wymagający w ostatnim etapie wejścia na Wysoką. Zalecamy ostrożność. Na ścieżce zamontowane są barierki i schodki wyprowadzające na metalową platformę widokową na szczycie.

Rezerwat Wysokie Skałki – mapa – lokalizacja

Atrakcje turystyczne rezerwatu Wysokie Skałki

Jednym z najciekawszych rezerwatów mieszczących się na terenie Pienin jest rezerwat Wysokie Skałki. To wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji. Można poświęcić się spacerowaniu na łonie dziewiczej natury. Jest to miejsce o niesłychanych walorach krajobrazowych. Z wierzchołka Wysokiej, rozciągają się malownicze widoki. Wysokie Skałki często są odwiedzane przez ornitologów, ponieważ na terenie rezerwatu można spotkać wiele gatunków ptaków m.in. puchacza, myszołowa zwyczajnego czy też orlika krzykliwego.

Rezerwat Wysokie Skałki – cennik

Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny.

Rezerwat Wysokie Skałki – Parking

cennik oraz lokalizacja parkingu zostały opisane w osobnym artykule: Wąwóz Homole.

Szlak turystyczny z Jaworek do rezerwatu Wysokie Skałki – Czas przejścia

Na tym terenie zostały wytyczone dwa szlaki turystyczne – zielony oraz niebieski.

Mapa szlaku turystycznego przez Rezerwat Wysokie Skałki w Pieninach

Poniżej najbardziej popularny szlak turystyczny do Rezerwatu, przez Wąwóz Homole z Jaworek:

  • Dystans: 4 km
  • szacowany czas przejścia: 2 godziny

Rezerwat Wysokie Skałki – Zdjęcia

Rezerwat Wysokie Skałki – Opinie

Poniżej kilka opinii dot. rezerwatu Wysokie Skałki

[show_more]

Piękne miejsce na niedzielny spacer.Trasa łatwa z pięknym widokiem z wysokiej na tatry.

Podejście po minięciu widokowej polany z owcami bardzo strome i śliskie. Końcówka łatwiejsza, choć nadal stroma. Widoki ze szczytu Wysokiej 1050 metrów nad poziom morza powalające (rezerwat Wysokie Skałki). Pasmo Radziejowej, Jaworzyny krynickiej, Tatry bielskie, Trzy Korony, Lubowla z zamkiem etc. Dojście z Jaworek 2 godziny. Po drodze wąwóz Homole i harcerska baza namiotowa.

Jak już ktoś wcześniej zauważył: „tam nie wchodzi się po to, by zaliczyć, tylko po to, żeby podziwiać”. I podpisuję się pod tym stwierdzeniem rękami i nogami. Przepiękne panoramy z Wysokiej na Pasmo Radziejowej na północy i Tatr na południowym zachodzie, olbrzymia przestrzeń do ogarnięcia wzrokiem i szacunek do tego, co natura potrafi stworzyć. Uwaga: gdy jest mokro kamienie są śliskie – warto uważać, tym bardziej, że schody i poręcze nie pokrywają wszystkich najbardziej stromych fragmentów podejścia.

Wysoka 1050m n.p.m. Jeden ze szczytów korony gór polskich, zatem jak dla mnie konieczna do wejścia. Widok z wierzchołka na dużą zieloną, otwartą przestrzeń (rezerwat Wysokie Skałki). Podejście dość trudne zwłaszcza od chatki z polem namiotowym, strome i tym samym wymagające kondycji oraz minimum podstawowej sprawności fizycznej. W czasie deszczu dodatkową trudnością są mokre kamienie, które stają się naprawę bardzo śliskie, na trasie też jest miejscami dużo błota, co znowu wyraźnie zmniejsza przyczepność. Na szlaku sporo turystów oraz wycieczek kuracjuszy z pobliskiego sanatorium.

Szlak jest wyremontowany, nowe schody, tarasy widokowe, ale przy wejściu od homola połamane zniszczone poręczówki. Miejsce cudowne. Nie ma tłumów jak na oklepanych 3 koronach i Sokolicy

Szlaki dobrze oznakowane sprzyjają zaplanowanym wędrówką. Obowiązkowym punktem wycieczki niewątpliwie jest szczyt Wysokiej.

Rezerwat Wysokie Skałki obejmuje ochroną bardzo ciekawe i intrygujące formacje skalne w Pieninach. Dostępny dla turystów po przejściu przez gesty i zielony las, podziwiając przy tym przepiękne widoki gór. Idąc na szlaki przechodzące tędy warto być dobrze przygotowanym, ponieważ dalej można wybrać się na kolejne trasy, w tym na szczyt Wysoka (1050m.n.p.m). Polecam

Przepiękny rezerwat na granicy polsko-słowackiej z najwyższym wzniesieniem Pienin – Wysoką wznoszącą się na 1050 m.n.p.m. Szlaki miejscami kamieniste co czyni je śliskim po wystąpieniu opadów deszczu.

Bardzo urocze miejsce. Trasa do pola namiotowego łatwa, dale w stronę Wysokiej już bardziej wysiłkowo. Samo podejście na Wysoką zimą obowiązkowo z rakami lub chociaż raczkami (choć de drugie przy większej ilości śniegu mają za krótkie kolce żeby odpowiednio hamować przy zejściu). Sam szczyt niezwykle widokowy. Przepiękne panoramy na Tatry, Beskid Żywiecki z Babią Górą na czele.

Przyjemny i łatwy szlak- w sam raz by rozpocząć przygodę z górami 🙂 bez problemu można przejść również z dzieckiem (rezerwat Wysokie Skałki). Tuz przed polaną nad bazą namiotową niewystarczające oznaczenie szlaku.

Piękne klimatyczne miejsce, pomimo niezbyt dobrej pogody i tak uważam że warto było pochodzić. Zdjęcie ze szczytu Wysoka, piękny widok na okolicę. Mam akurat połowę widoku zasłoniły chmury, ale przetarło się po 15 minutach, warto było poczekać.

Każdy kto kocha góry musi zdobyć Wysoką, królową Pienin. Pod samym jej szczytem znajduje się Rezerwat Wysokie Skałki. Trasa z Wąwozu Homole przez Wysoką do Szczawnicy jest trudna, szczególnie w upalne dni. Obowiązkowo trzeba zwiedzić schronisko pod Dubraszką.

Pieniny to piękne miejsce na krótki czy też dłuższy wypad w góry. Znajdziemy szlaki dla dzieci, seniorów jak i wyczynowców. Widoki zapierające dech w piersiach. Kultura, kulinaria dają wiele radości. Trzeba odwiedzić.

Przepiękne podejście od wąwozu Homole, bardzo malownicza trasa nawet w okresie zimowym (rezerwat Wysokie Skałki). Na pewno tu wrócę latem. Według mnie to jedna z ciekawszych dróg w całej koronie gór Polski. A widok z samego szczytu Wysokiej (1050m) musi być piękny przy ładnej pogodzie.

Piękna trasa zdobyliśmy ją w zimie nie było łatwo się wspinać ale nasze dzieci 9 i 12 lat dały radę. Polecam na długi spacer. Widoki rozciągają się na całkiem spory obszar. Naprawdę warto zdobyć ten jeden szczyt z korony polskich gór. Najwyższy szczyt Pienin Wysoka (rezerwat Wysokie Skałki).

[/show_more]

Kategoria: atrakcje Pienin

Rezerwat Wysokie Skałki
TOP