1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (6 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Rezerwat Zaskalskie Bodnarówka

Rezerwat założono w 1961 roku na powierzchni 19,02 haRozciąga się on w dolinie Skalskiego Potoku uchodzącego do Grajcarka w Jaworkach, oraz na zboczach zalesionej góry Skalskie (789 m n.p.m.).

Zapewnia ochronę celu ochrony krajobrazu, lasu i cennych naskalnych i ciepłolubnych zespołów roślinności porastających wapienne skały i strome zbocza.

Trasa prowadząca do rezerwatu nie jest szlakiem turystycznym. Wejście na teren Zaskalskie-Bodnarówka trzeba wcześniej uzgodnić z nadleśnictwem Krościenko.

W centrum Jaworek znajduje się drogowskaz kierujący do tego rezerwatu.

Rezerwat Zaskalskie Bodnarówka – mapa – lokalizacja

Atrakcje turystyczne rezerwatu Zaskalskie Bodnarówka

Najpopularniejszymi formacjami skalnymi jest samo wejście do rezerwatu. Wchodzi się przez bramę skalną utworzoną przez dwie duże skały tj. Dziurawą Skałę i Czerwoną Skałę.

Niedaleko, wgłąb lasu, znajduje się jeszcze jedna, niewidoczna z drogi skała Podyrgałyłska. Dalej ścieżka prowadzi korytem potoku, jest niestety trudna i niewygodna.  Trasa jest wymagająca, ponieważ jest rozjeżdżona przez ciężki sprzęt do wyrębu lasu, w deszczowe dni może być bardzo błotnista i grząska. Na drodze pojawiają się głazy.

Rezerwat przyrody Zaskalskie Bodnarówka – czas przejścia

Nie ma określonego czasu przejścia, ze względu na utrudnienia na drodze, każdy musi ocenić samodzielnie. Trasa zapewnia kontakt z dziką naturą oraz malownicze widoki.

Rezerwat Zaskalskie Bodnarówka – cennik

Wejście na teren Zaskalskie-Bodnarówka trzeba wcześniej uzgodnić z nadleśnictwem Krościenko.

Szlak turystyczny z Jaworek do rezerwatu Zaskalskie Bodnarówka

Trasa z Jaworek, a dokładnie z parkingu znajdującego się tuż przy dolej stacji kolei linowej „Homole”, ma około 1,5 km. Droga prowadzi przez pola uprawne Skalskie. Dochodzimy do skraju lasu gdzie wita nas skalna brama.

Mapa szlaku turystycznego przez Rezerwat Zaskalskie Bodnarówka w Pieninach

Szlaki rowerowe

Brak szlaków rowerowych w rezerwacie Zaskalskie Bodnarówka.

Rezerwat Zaskalskie Bodnarówka – Zdjęcia

Rezerwat Zaskalskie Bodnarówka – Opinie

Poniżej kilka opinii dot. rezerwatu Biała Woda:

Wspaniałe miejsce na wędrówki i wypoczynek w otoczeniu natury. Znajduje się tu również „ścieżka” rowerowa-raczej nazwałbym to szlakiem dla rowerzystów. Dla rowerzystów jest to trasa wymagająca, natomiast dla turystów umiarkowanie trudna. Wszelkie trudności wynagradza krajobraz.

Należy pamiętać że rezerwat jaki ścieżka dydaktyczna tutaj nie istnieje gdzie się tylko o tym potoku trzeba uważać na śliskie kamienie i należy mieć dobre buty kilka kilometrów marszu dnem strumienia ale w takiej ciszy nigdzie się nie znajdzie

Urok nieskażonego rezerwatu, urzekające piękno krajobrazu zimowego.

Okolica rezerwatu przepiękna, relaksująca, ale w tym czasie (lipiec 2019) sam rezerwat niedostępny dla zwiedzających.

Bardzo przyjemny spacer, dostępne również dla małych dzieci

Kategoria: atrakcje Pienin

Rezerwat Zaskalskie Bodnarówka
TOP