Dworek Tetmajerów w Łopusznej
Pierwszym punktem na mapie atrakcji turystycznych Pienin jest Dworek Tetmajerów w Łopusznej.
Kościół św. Marcina w Grywałdzie, koło Szczawnicy, parafia Grywałd kościół
Co zwróciło moją uwagę? dlaczego odwiedzimy ten kościół? (więcej…)
Wodospad Zaskalnik – atrakcja turystyczna Szczawnica
Wodospad znajduje się w Dolinie Sopotnickiego Potoku. w Szczawnicy odbijamy na północ w ul. Sopotnicką i po kilku minutach docieramy do punktu gdzie jest wodospad Zaskalnik. (więcej…)
Pogoda w Niedzicy
Pogoda Niedzica – tego będę szukać w Internecie przed wyjazdem pod namiot, do pensjonatu, do agroturystyki. Czyli jeden jakże istotny element, który trzeba zbadać przed wyjazdem gdziekolwiek. Na mojej stronie znajdziecie prognozę pogody na dzisiaj, na jutro, i na kolejne dni w Niedzicy. Sprawdzisz temperaturę powietrza, czy możliwość wystąpienia opadów. Więc jeśli planujecie podróż właśnie tutaj i chcecie np. zwiedzać zamek, to należy sprawdzić pogodę. Nie chce żeby zaskoczył Was deszcz, a nie będziecie mieli parasolki, czy płaszcza przeciwdeszczowego. Trzeba wiedzieć, kiedy należy spakować polar do plecaka, a kiedy można wyjść z domu w klapkach. Najlepiej się zwiedza gdy jest piękna słoneczna pogoda, niebieskie niebo. Wtedy wychodzą tez najlepsze zdjęcia zamku.
Co można zjeść w Niedzicy
Wieś przyzamcza, tj. Zamek, posiada dwie jadłodajnie: Karczma Hajduk, Restauracja Czardasz, Karczma Browar Zadyma oraz ze dwie budy fastfoody serwujące jedzenie typu zapiekanka i hotdoog. W pierwszej niestety nie można było płacić kartą, a że nie miałem gotówki, to poszedłem od razu do pozycji nr 2. Człowiek niestety jest zmuszony czasem do jednej knajpy… Niestety nie zostałem fanem tego lokalu. Nie będę tu pisać dlaczego, może się skusicie i sprawdzicie sami.
Polecam wybrać się do Sromowców Wyżnych do Restauracji Dwór. Polecam serdecznie i nie jest to odosobniona opinia. Ludzie wala tam drzwiami i oknami. Jeśli nie obiad to chociaż kawa i ciastko. W restauracji podają domowe wypieki i aromatyczną kawę. Wszystkie obiady robią na miejscu ze świeżych produktów na miejscu.
Polecam również grilla na polu namiotowym, każdy z nas jest w stanie przyrządzić cudo na grilla i to za mniejsze pieniądze, a niżeli w restauracji. Sam byłem autorem kilku obiado-kolacji, aż mi ślinka leci na sama myśl.
Wybór miejsca, które Was wykarmi pozostawiam do wyboru.
Legenda Zamku w Niedzicy
Informacje o legendzie znajdziecie na podstronie zamek Niedzica.
Wieś Niedzica Zamek w liczbach
Wieś Niedzica-Zamek jest położona w gminie Łapsze Niżne, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Wieś jest położona nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Graniczy z innymi wioskami: Niedzicą, Falsztynem oraz z Czorsztynem (po drugiej stronie jeziora). Przy granicy z Niedzicą, na południowym krańcu wsi znajduje się Zamek, a po drugiej stronie jeziora: zamek Czorsztyn
kod pocztowy: 34-441
Tablice rejestracyjne KNT
Niedzica pola namiotowe
Pierwszym polem namiotowym w na trasie jest „U Anny” w Niedzicy Zamek. Szczegóły możecie znaleźć na stronie właściciela. Namiot rozbija się na polanie z pięknie wykoszoną lub wyjedzoną przez owce trawą. Należy dodać, że polana jest pochylona względem terenu, czyli śpi się na stoku pagórkowatego terenu. Nie powiem, że jest to miejsce super wygodne, ponieważ w nocy, zsuwałem się z materaca w dół, zgodnie z nieubłaganym prawem grawitacji. O sanitariatach nic nie będę pisać, poza tym, że prysznic jest płatny, ale to powoli staje się standardem na polach namiotowych. Polecam to miejsce z jednego zasadniczego względu: widok jest niesamowity. Z pola namiotowego w Niedzicy roztaczają się przepiękne widoki na jezioro Czorsztyńskie oraz dwa zamki. Z tego miejsca jest bardzo blisko do Zamku, na plażę Zamajeż, do przystani, skąd można popłynąć „tramwajem wodnym” na drugą stronę do Zamku Czorsztyn. Jest to świetna baza wypadowa na wycieczki po Pieninach.
Niedzica bankomaty i sklepy
Prawdą jest, że w rejonie trzeba się naszukać bankomatów. Dlaczego? bo jest tylko jeden i to nie w miejscowości Niedzica, tylko niżej, w Niedzicy. Tak są to dwie miejscowości. Z zamku jest to odcinek 1,8 km, idąc przez zaporę, po schodkach w dół lub 2,3 km idąc wzdłuż ulicy. Czas dojścia z Zamku do bankomatu to 25-30 min, jednak trzeba jeszcze wrócić żeby kupić bilet na zwiedzanie. Dlatego sami widzicie, trzeba mieć gotówkę przy sobie. Najbliższy bankomat w Niedzicy należy do Banku BPS i znajduje się przy ul. 3 maja 14. W samej wiosce Niedzica jest tylko jeden sklepik, który ma monopol na sprzedaż artykułów spożywczych i nie tylko. Ceny są również odpowiednie dla monopolistycznego kapitalizmu. Sprawdźcie sami.
Wieś Niedzica w liczbach
Wieś Niedzica-Zamek jest położona w gminie Łapsze Niżne, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Wieś Graniczy z innymi wioskami: Niedzica, Sromowce Wyżne, Kacwin, Łapsze Niżne.
kod pocztowy: 34-441
Tablice rejestracyjne KNT
Nr kierunkowy: 18
liczba ludności: ok. 2100
Niedzica - nazwa miejscowości
Wieś Niedzica została założona na początku XIV w., zupełnie jak Szczawnica . Niedzica położona jest w dolinie rzeki Niedziczanki, u podnóża pasma górskiego Pienin Spiskich, stąd też wzięła się jej nazwa. Przez wieki była ona różnie nazywana: Nyznecz, Nisicz, Nisitz, Nedecza i Niedzica. Historia Miejscowości jest ściśle związana z historią Zamku.
Niedzica historia i dzieje miejscowości
Jest wiele ciekawostek historycznych, które miały miejsce właśnie tutaj. Co może mieć związek z historią wsi to to, że w 1431 roku i w 1433 r. husyci najechali na Spisz, miejsce na obóz wybrali sobie w okolicy zamku. Po roku 1526, stoczono bitwę o Twierdzę Niedzica pomiędzy dwoma stronnictwami: Ferdynanda Habsburga i Jana Zapołyi. Rycerzy pochowano na dworskich polach. Jak zamek przechodził z rak do rąk, również poddani i Niedzica. W okresie 1670–1776 majątek nidzicki należał do rodu Giovanellich. Następnie w 1776 r. Niedzica trafiła do rodu Horvathów. Jednak zamek został doprowadzony do ruiny. W 1797 r. Horvathowie przekazali zamek Sebastianowi Berzeviczy'emu. Jest to o tyle ciekawa postać, że wiąże się z nim najciekawsza legenda z regionu. Sebastian Berzeviczy wrócił z Ameryki Południowej wraz z córką i wnukiem. Dzieci te bowiem pochodziły ze związku z ze spadkobierczynią inkaskiego wodza Tupaca Amaru. Prawdopodobnie ukrył w zamku skarb Inków. Skarbu nigdy nie odnaleziono.
W 1817 r. Andrzej Horvath rozpoczął odbudowę Zamku. Wybudowano wtedy słynna salę balową, która znana była wśród arystokracji. W 1843 r. Zamek i Niedzica przeszły w ręce rodu Salamonów.
Wieś w 1920 roku została odłączona od Węgier i przyłączona do Polski. W 1944 roku węgierscy właściciele opuścili Niedzicę. W 1949 r. rozpoczęto prace konserwacyjne na zamku.
Co ciekawe w 2014 r. podzielono miejscowość na: Niedzica i Niedzica-Zamek. Aktualnie Niedzica jest znana w całej Polsce jako region turystyczny z Pięknym zamkiem oraz zaporą na jeziorze Czorsztyńskim.
Niedzica ciekawostki historyczne
W historii Niedzicy wielokrotnie odnotowano gwałtowne spadki liczby mieszkańców. Było to spowodowane m.in. pożarami, głodem czy epidemiami. Walczono z głownie z chorobami: tyfus i cholera. W 1895 roku pożar strawił niemal całkowicie zabudowę w Niedzicy. Wieś gnębiona była przez nawracające epidemie cholery. W 1831 roku epidemia zabrała 110 osób. Właściciel zamku z rodu Horwath ufundował kaplicę pod wezwaniem św. Rozalii, opiekunki osób zarażonych podczas epidemii. Istnieje nawet legenda, która tłumaczy wybór miejsca gdzie wybudowano kaplicę. Mówi się, że widziano ludzką czaszkę, która toczyła się wokół kościoła niedzickiego. Wierni z proboszczem podążyli za nią z modlitwą na ustach. Czaszka zatrzymała się na wzgórzu, na którym później zbudowano kaplicę św. Rozalii. Świętą wręcz czczono. Odprawiano msze odpustowe w dniu święta patronki pod kapliczką. Imię Rozalia było bardzo popularne w Niedzicy. Niestety, Kapliczka została obrabowana w 1933 r. Zaginął obraz św. Rozalii, bezpowrotnie.
Dziękuję za odwiedzenie mojej strony www.pieniny-na-weekend.pl, zapraszam do przeglądania całego serwisu. Pozdrawiam!