Niedzica – atrakcje, dzień pierwszy zwiedzania Pienin

jezioro Czorsztyńskie zamek w Niedzicy

jezioro Czorsztyńskie zamek w Niedzicy

W pierwszym dniu wyjazdu zaproponowałem samochodową, objazdową trasę zwiedzania, jednak wymagającą od zainteresowanych maksymalnego skupienia. Samochodową ze względu na to, że jest to dzień przyjazdu w Pieniny i już i tak będziemy w trasie.

Objedziemy Pieniny Środkowe, z zachodu na wschód, żeby w finale odpocząć i zjeść obiadokolację w Szczawnicy. Po drodze zobaczymy i zwiedzimy niesamowite miejsca, dlatego zapraszam do zapoznania się z dalsza treścią artykułu, nie jest jej zbyt wiele.

Dla mnie, najbardziej atrakcyjnym punktem wycieczki jest Zamek w Niedzicy. Już tłumaczę dlaczego. Otóż zawsze interesowała mnie epoka średniowiecza, a że zamek wybudowano w IV w. to spełnia moje kryteria. Na dokładkę każdy relikt tamtych lat działa na mnie jak magnes.

Zamek jest to przepięknie położona warowania, na wapiennym wzniesieniu, około 80 metrów nad poziomem Dunajca (zalew Czorsztyński). Rozpościera się stąd niesamowity widok na krajobraz regionu, m.in. zaporę zalewu Czorsztyńskiego, zamek Czorsztyn i opalających się plażowiczów na plaży Zamajeż.

Do najważniejszych i najczęściej zadawanych pytań o zwiedzanie zamków, które się pojawiają na różnych serwisach internetowych to:
niebieski szlak w jakich godzinach jest otwarty Zamek w Niedzicy?
żółty szlak cennik zwiedzania Zamku w Niedzicy?
zielony szlak jaka będzie pogoda w Niedzicy w dniu wyjazdu?

Bez obaw, na te pytania odpowiem w dalszej części serwisu.

Lokalizacja Niedzicy

Miasto jest zlokalizowane w województwie małopolskim, w pięknej okolicy z wieloma atrakcjami turystycznymi.  Stanowi bardzo dobrze zlokalizowaną bazę wypadową. Miejscowość jest umiejscowiona u podnóża wzniesienia, na którym znajduje się Zamek. Kolejnym sztandarowym punktem, w okolicy Niedzicy, na trasie zwiedzania Pienin jest Zalew Czorsztyński, który oferuje wiele atrakcji, np. spoty wodne oraz przeprawy charakterystycznymi barkami. Miejscowość przy samym Zamku, która otrzymała oczywistą nazwę Niedzica-Zamek, oferuje noclegi (pokoje gościnne, pensjonaty, agroturystyka, pola namiotowe) i wyżywienie – kilka restauracji.

Dojazd do Niedzicy można wyedytować na poniższej mapie z dowolnego miejsca:

Trasa zwiedzania na dziś:

Na poniższej mapie zaznaczyłem punkty, przypisując im litery alfabetu. Po naciśnięciu oznaczonych punktów pojawi się nazwa obiektu.

Wrocław – (A) Dworek Tetmajerów w Łopusznej – (B) Plaża Zamajerz (C) Zamek – (D) Zapora wodna na Zbiorniku Czorsztyńskim – (E) Kościół pw. św. Marcina w Grywałdzie – (F) Wodospad Zaskalnik (Szczawnica) – (G) Nocleg w Szczawnicy

Mapę można powiększyć i zobaczyć szczegóły, np. zamek, czy oznaczenia na mapie Wsi Niedzica, czy pozostałe ciekawe punkty, które wybrałem.

Pod mapką znajdują się opisy wszystkich napotkanych atrakcji.

Opisy oraz zdjęcia atrakcji w pierwszym dniu wycieczki, znajdują się w dalszej części serwisu.

 1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (4 głosów, średnia ocena: 4,50 na 5)

Loading...
Dworek Tetmajerów w Łopusznej

Dworek Tetmajerów w Łopusznej

Pierwszym punktem na mapie atrakcji turystycznych Pienin jest Dworek Tetmajerów w Łopusznej.

(więcej…)

Plaża Pieniny, Zamajerz

Plaża Pieniny, Zamajerz

Plaża jest położona nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego w miejscowości Niedzica Zamek. (więcej…)

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy

Zamek Niedzica, zwany Zamkiem Dunajec, jest kolejnym przystankiem naszej podróży i chyba najważniejszym w pierwszym dniu wyprawy. (więcej…)

Zapora w Niedzicy, Zapora wodna na Zbiorniku Czorsztyńskim

Zapora w Niedzicy, Zapora wodna na Zbiorniku Czorsztyńskim

Po zwiedzeniu Zamku w Niedzicy udajemy się na spacer po zaporze.  Samochód można zaparkować przy samej zaporze. (więcej…)

Kościół św. Marcina w Grywałdzie, koło Szczawnicy, parafia Grywałd kościół

Kościół św. Marcina w Grywałdzie, koło Szczawnicy, parafia Grywałd kościół

Co zwróciło moją uwagę? dlaczego odwiedzimy ten kościół? (więcej…)

Wodospad Zaskalnik – atrakcja turystyczna Szczawnica

Wodospad Zaskalnik – atrakcja turystyczna Szczawnica

Wodospad znajduje się w Dolinie Sopotnickiego Potoku. w Szczawnicy odbijamy na północ w ul. Sopotnicką i po kilku minutach docieramy do punktu gdzie jest wodospad Zaskalnik. (więcej…)

Pogoda w Niedzicy

Pogoda Niedzica – tego będę szukać w Internecie przed wyjazdem pod namiot, do pensjonatu, do agroturystyki. Czyli jeden jakże istotny element, który trzeba zbadać przed wyjazdem gdziekolwiek. Na mojej stronie znajdziecie prognozę pogody na dzisiaj, na jutro, i na kolejne dni w Niedzicy. Sprawdzisz temperaturę powietrza, czy możliwość wystąpienia opadów. Więc jeśli planujecie podróż właśnie tutaj i chcecie np. zwiedzać zamek, to należy sprawdzić pogodę. Nie chce żeby zaskoczył Was deszcz, a nie będziecie mieli parasolki, czy płaszcza przeciwdeszczowego. Trzeba wiedzieć, kiedy należy spakować polar do plecaka, a kiedy można wyjść z domu w klapkach. Najlepiej się zwiedza gdy jest piękna słoneczna pogoda, niebieskie niebo. Wtedy wychodzą tez najlepsze zdjęcia zamku.

Co można zjeść w Niedzicy

Wieś przyzamcza, tj. Zamek, posiada dwie jadłodajnie: Karczma Hajduk, Restauracja Czardasz, Karczma Browar Zadyma oraz ze dwie budy fastfoody serwujące jedzenie typu zapiekanka i hotdoog. W pierwszej niestety nie można było płacić kartą, a że nie miałem gotówki, to poszedłem od razu do pozycji nr 2. Człowiek niestety jest zmuszony czasem do jednej knajpy… Niestety nie zostałem fanem tego lokalu. Nie będę tu pisać dlaczego, może się skusicie i sprawdzicie sami.
Polecam wybrać się do Sromowców Wyżnych do Restauracji Dwór. Polecam serdecznie i nie jest to odosobniona opinia. Ludzie wala tam drzwiami i oknami. Jeśli nie obiad to chociaż kawa i ciastko. W restauracji podają domowe wypieki i aromatyczną kawę. Wszystkie obiady robią na miejscu ze świeżych produktów na miejscu.
Polecam również grilla na polu namiotowym, każdy z nas jest w stanie przyrządzić cudo na grilla i to za mniejsze pieniądze, a niżeli w restauracji. Sam byłem autorem kilku obiado-kolacji, aż mi ślinka leci na sama myśl.

Wybór miejsca, które Was wykarmi pozostawiam do wyboru.

Legenda Zamku w Niedzicy

Informacje o legendzie znajdziecie na podstronie zamek Niedzica.

Wieś Niedzica Zamek w liczbach

Wieś Niedzica-Zamek jest położona w gminie Łapsze Niżne, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Wieś jest położona nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Graniczy z innymi wioskami: Niedzicą, Falsztynem oraz z Czorsztynem (po drugiej stronie jeziora). Przy granicy z Niedzicą, na południowym krańcu wsi znajduje się Zamek, a po drugiej stronie jeziora: zamek Czorsztyn
kod pocztowy: 34-441
Tablice rejestracyjne KNT

Niedzica pola namiotowe

Pierwszym polem namiotowym w na trasie jest „U Anny” w Niedzicy Zamek. Szczegóły możecie znaleźć na stronie właściciela. Namiot rozbija się na polanie z pięknie wykoszoną lub wyjedzoną przez owce trawą. Należy dodać, że polana jest pochylona względem terenu, czyli śpi się na stoku pagórkowatego terenu. Nie powiem, że jest to miejsce super wygodne, ponieważ w nocy, zsuwałem się z materaca w dół, zgodnie z nieubłaganym prawem grawitacji. O sanitariatach nic nie będę pisać, poza tym, że prysznic jest płatny, ale to powoli staje się standardem na polach namiotowych. Polecam to miejsce z jednego zasadniczego względu: widok jest niesamowity. Z pola namiotowego w Niedzicy roztaczają się przepiękne widoki na jezioro Czorsztyńskie oraz dwa zamki. Z tego miejsca jest bardzo blisko do Zamku, na plażę Zamajeż, do przystani, skąd można popłynąć „tramwajem wodnym” na drugą stronę do Zamku Czorsztyn. Jest to świetna baza wypadowa na wycieczki po Pieninach.

Niedzica bankomaty i sklepy

Prawdą jest, że w rejonie trzeba się naszukać bankomatów. Dlaczego? bo jest tylko jeden i to nie w miejscowości Niedzica, tylko niżej, w Niedzicy. Tak są to dwie miejscowości. Z zamku jest to odcinek 1,8 km, idąc przez zaporę, po schodkach w dół lub 2,3 km idąc wzdłuż ulicy. Czas dojścia z Zamku do bankomatu to 25-30 min, jednak trzeba jeszcze wrócić żeby kupić bilet na zwiedzanie. Dlatego sami widzicie, trzeba mieć gotówkę przy sobie. Najbliższy bankomat w Niedzicy należy do Banku BPS i znajduje się przy ul. 3 maja 14. W samej wiosce Niedzica jest tylko jeden sklepik, który ma monopol na sprzedaż artykułów spożywczych i nie tylko. Ceny są również odpowiednie dla monopolistycznego kapitalizmu. Sprawdźcie sami.

Wieś Niedzica w liczbach

Wieś Niedzica-Zamek jest położona w gminie Łapsze Niżne, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Wieś Graniczy z innymi wioskami: Niedzica, Sromowce Wyżne, Kacwin, Łapsze Niżne.
kod pocztowy: 34-441
Tablice rejestracyjne KNT
Nr kierunkowy: 18
liczba ludności: ok. 2100

Niedzica - nazwa miejscowości

Wieś Niedzica została założona na początku XIV w., zupełnie jak Szczawnica . Niedzica położona jest w dolinie rzeki Niedziczanki, u podnóża pasma górskiego Pienin Spiskich, stąd też wzięła się jej nazwa. Przez wieki była ona różnie nazywana: Nyznecz, Nisicz, Nisitz, Nedecza i Niedzica. Historia Miejscowości jest ściśle związana z historią Zamku.

Niedzica historia i dzieje miejscowości

Jest wiele ciekawostek historycznych, które miały miejsce właśnie tutaj. Co może mieć związek z historią wsi to to, że w 1431 roku i w 1433 r. husyci najechali na Spisz, miejsce na obóz wybrali sobie w okolicy zamku. Po roku 1526, stoczono bitwę o Twierdzę Niedzica pomiędzy dwoma stronnictwami: Ferdynanda Habsburga i Jana Zapołyi. Rycerzy pochowano na dworskich polach. Jak zamek przechodził z rak do rąk, również poddani i Niedzica. W okresie 1670–1776 majątek nidzicki należał do rodu Giovanellich. Następnie w 1776 r. Niedzica trafiła do rodu Horvathów. Jednak zamek został doprowadzony do ruiny. W 1797 r. Horvathowie przekazali zamek Sebastianowi Berzeviczy'emu. Jest to o tyle ciekawa postać, że wiąże się z nim najciekawsza legenda z regionu. Sebastian Berzeviczy wrócił z Ameryki Południowej wraz z córką i wnukiem. Dzieci te bowiem pochodziły ze związku z ze spadkobierczynią inkaskiego wodza Tupaca Amaru. Prawdopodobnie ukrył w zamku skarb Inków. Skarbu nigdy nie odnaleziono.

W 1817 r. Andrzej Horvath rozpoczął odbudowę Zamku. Wybudowano wtedy słynna salę balową, która znana była wśród arystokracji. W 1843 r. Zamek i Niedzica przeszły w ręce rodu Salamonów.

Wieś w 1920 roku została odłączona od Węgier i przyłączona do Polski. W 1944 roku węgierscy właściciele opuścili Niedzicę. W 1949 r. rozpoczęto prace konserwacyjne na zamku.

Co ciekawe w 2014 r. podzielono miejscowość na: Niedzica i Niedzica-Zamek. Aktualnie Niedzica jest znana w całej Polsce jako region turystyczny z Pięknym zamkiem oraz zaporą na jeziorze Czorsztyńskim.

Niedzica ciekawostki historyczne

W historii Niedzicy wielokrotnie odnotowano gwałtowne spadki liczby mieszkańców. Było to spowodowane m.in. pożarami, głodem czy epidemiami. Walczono z głownie z chorobami: tyfus i cholera. W 1895 roku pożar strawił niemal całkowicie zabudowę w Niedzicy. Wieś gnębiona była przez nawracające epidemie cholery. W 1831 roku epidemia zabrała 110 osób. Właściciel zamku z rodu Horwath ufundował kaplicę pod wezwaniem św. Rozalii, opiekunki osób zarażonych podczas epidemii. Istnieje nawet legenda, która tłumaczy wybór miejsca gdzie wybudowano kaplicę. Mówi się, że widziano ludzką czaszkę, która toczyła się wokół kościoła niedzickiego. Wierni z proboszczem podążyli za nią z modlitwą na ustach. Czaszka zatrzymała się na wzgórzu, na którym później zbudowano kaplicę św. Rozalii. Świętą wręcz czczono. Odprawiano msze odpustowe w dniu święta patronki pod kapliczką. Imię Rozalia było bardzo popularne w Niedzicy. Niestety, Kapliczka została obrabowana w 1933 r. Zaginął obraz św. Rozalii, bezpowrotnie.

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony www.pieniny-na-weekend.pl, zapraszam do przeglądania całego serwisu. Pozdrawiam!
TOP