1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (5 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Jaka kurtka najlepiej sprawdzi się w Pieninach?

Pieniny, jak każde góry, bywają kapryśne. Różne warunki pogodowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Nie zawsze prognozowana pogada, sprawdza się danego dnia. Wybierając się na wycieczkę górską czy spacer warto mieć ze sobą kurtkę, która sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych do danej pory roku. W okresie letnim kiedy temperatura wzrasta, warto zaopatrzyć się w lekką, lecz wodoodporną kurtkę, która sprawdzi się w trakcie deszczu.

Kurtka taka  powinna być wiatroszczelna, wykonana z lekkiego materiału, tak aby zajmowała mało miejsca w plecaku czy torbie. Powinna być komfortowa, posiadać kieszenie w które, będziemy mogli schować telefon czy inne podręczne gadżety. Dodatkowym atutem będzie kaptur, który uchroni nas przed deszczem i wiatrem. Do wyboru mamy kurtki typu softshell oraz klasyczne kurtki trekkingowe, które są wodoodporne. Jeśli szukamy odpowiedniej kurtki, sprawdźmy pod adresem: https://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/kurtki-meskie.html

Kurtki typu shoftshell

Kurtki te świetnie sprawdzą się w trakcie przemarszu, co prawda nie są w pełni wodoodporne, jednak posiadają powłokę hydrofobową, która jest w stanie uchronić nas przed lekkim deszczem czy mżawką. Świetnie chronią od wiatru, a przy tym cechuje je wysoka oddychalność. Materiał ten jest łatwy w impregnacji i czyszczeniu. Do wyboru mamy różne grubości materiału, co daje nam możliwość wyboru lekkiej kurtki lub grubszej idealnie sprawdzającej się w jesiennych warunkach. Kurtka taka powinna być idealnie dopasowana do naszego ciała.

Chcąc zakupić kurtkę, która będzie chroniła nas przed wiatrem, należy kierować się wskaźnikiem podanym przez producenta, który wyrażany jest w objętość stopy sześciennej powietrza, która przemieszcza się w czasie jednej minuty, w skrócie CMF. Do wyboru mamy kurtki 0 CMF, czyli takie, które cechuje pełna wiatroszczelność oraz kurtki 10-15 CMF, które sprawdzą się w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego, jakim może być przemarsz w trudnych warunkach.

Kurtki przeciwdeszczowe

Kurtki te cechuje różny poziom wodoodporności membrany. Wybierając typ kurtki, musimy zwracać uwagę na wskaźnik, jaki podaje producent. Wartością ogólnie przyjętą jest maksymalna ilość wody, jaką kurtka jest w stanie przyjąć, aby nadal pozostać wodoodporną. Tak np. kurtka z wartością 20000 H2O powinna poradzić sobie z opadem 20000 mm na metr kwadratowy. Im wyższa wartość, tym lepiej. Kurtka taka powinna być komfortowa i nie sprawiać problemów w trakcie aktywnego ruchu, nie może być za ciasna czy za duża. Zwracajmy uwagę również na szczegóły takie jak ściągacze przy mankietach czy wywietrzniki powietrza, które ułatwiają cyrkulację powietrza.

Na rynku znajdziemy różne typy membran, do najpopularniejszych zalicza się Gore-Tex, która sprawia, że kurtki wykonane z tego materiału są wodoodporne, wiatroszczelne, lekkie i starczają na długie lata przy odpowiednim dbaniu i impregnacji. Jednak to nie jedyna marka na rynku, warto dokonać researchu przed ostatecznym wyborem. Dobrze dobrana kurtka w górach to nasza jedyna ochrona przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Nie dajmy się zaskoczyć pogodzie. W każdym plecaku powinna znaleźć się kurtka, kora nas przed nimi uchroni.

Ogromne znaczenie doboru obuwia

Jednak poza kurtką bardzo ważną kwestią jest dobór obuwia. Idąc na pieszą wycieczkę, nie chcemy wrócić przemoczeni i zmarznięci. Wygodne, wodoodporne buty ułatwią nam wędrówkę w niesprzyjających warunkach pogodowych i nie tylko. Na szlaku znajdziemy niejednokrotnie kałuże czy strumienie, które trzeba pokonać. Odpowiednie buty mogą nam w tym pomóc. Buty trekkingowe w każde góry – czy takie istnieją? – w tym artykule poznacie różne rodzaje obuwia idealnego do trekkingowych wypraw w góry.

Jeśli planujemy długie wędrówki po terenie górzystym i skalistym, najlepiej sprawdzą się wysokie buty z oddychającą membraną. Dzięki takiemu obuwiu nie będziemy szczególnie mocno narażeni na skręcenia czy zwichnięcia. Do lekkich, rodzinnych spacerów w zupełności wystarczą niskie buty, lecz wyposażone w antypoślizgową podeszwę.

TOP