Dzień Drugi – Szczawnica

Pieniny

Pieniny

W drugim dniu wyjazdu zaczynamy pieszą trasę zwiedzania. Wstajemy o godzinie 6.30.  W plecaku nie może zabraknąć podstawowego wyposażenia do wędrówki po górach, tj. apteczka podręczna, zapasowe skarpety, prowiant i wodę (w tym gorzka czekolada), kurtkę przeciwdeszczową, bieliznę termoaktywną, ręcznik z mikrofibry (zajmuje bardzo mało miejsca), niezbędne kosmetyki, śpiwór (przewidziany nocleg po drugiej stronie Trzech Koron), okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem lub kapelusz, koszulkę, bieliznę, spodnie, bluzę/polar na przebranie, składane kijki trekkingowe, których używanie aż o 30 procent odciąża nasze stawy kolanowe. Dobrą mapę turystyczną Szczawnicy i okolic będę miał ja. Mapa Szczawnicy ląduje w plecaku w miejscu, do którego mamy stały dostęp, żeby w razie potrzeby szybko sprawdzić swoje położenie.

Będziemy poruszać się wyłącznie oznakowanymi szlakami. Przemierzanie gór, nawet tych najniższych, poza trasą szlaku jest zabronione. Trzy Korony to nie Mount Everest, jednak należy zachować ostrożność. Szanujmy życie swoje oraz ratowników, którzy ratują nas z opresji.

Lokalizacja Szczawnicy

Miasto jest zlokalizowane w województwie małopolskim, w malowniczej dolinie potoku Grajcarka (prawy dopływ Dunajca).  Szczawnica jest jednym z najlepszych punktów wypadowych u podnóża Pienin. Stąd rozchodzą się liczne szlaki turystyczne, na większość atrakcji turystycznych tego regionu: Palenica, Wysoka, Sokolica, Trzy Korony. Samo miasto oferuje wiele atrakcji, są to m.in. kompleks uzdrowiskowy z wodami zdrojowymi, Park Zdrojowy, deptak przy potoku Grajcarek, wodospad Zaskalnik, restauracje i puby. Posiada bogatą ofertę noclegową: pensjonaty, agroturystyka, prywatne kwatery.

Nasza zaplanowana wycieczka na Sokolice i Trzy Korony rozpocznie się od wizyty w Schronisku PTTK Orlica.

Szczawnica zlokalizowana jest na poniższej mapie:

Szczawnica atrakcje

Wystartujemy ze Szczawnicy – zbiórka pod schroniskiem PTTK Orlica.

Zacznijmy od analizy podstawowych parametrów udanej wycieczki w góry na szczyty Pienin. Podstawa jest udana pogoda, dlatego z prawej strony serwisu znajdziesz prognozę pogody dla Szczawnicy na dziś i na kolejne dwa dni.

Na poniższej mapie zaznaczyłem naszą trasę zwiedzania atrakcji turystycznych, czyli oznakowanego komercyjnego szlaku wędrówki w Pieninach. Kolejny rysunek opisuje różnice wysokości w trakcie przemierzanych szlaków.

Opisy TRASY oraz zdjęcia atrakcji w drugim dniu wycieczki, znajdują się w dalszej części serwisu (poniżej mapek).

Szlak turystyczny w Pieninach, którym będziemy podążać większą część trasy nazywa się Sokola Perć. Oznakowany na  niebiesko. Sokola Perć wytycza drogę z Sokolicy na Bajków Groń, gdzie łączy się z żółtym szlakiem prowadzącym z Krościenka do Sromowiec Niżnych. Niektóre źródła do Sokolej Perci zaliczają odcinek Szczawnica – Sokolica.

Trasa zwiedzania w drugim dniu weekendu obejmuje :

 Szczawnica Schronisko PTTK Orlica  Przeprawa pod Sokolicą  Sokolica (747 m n.p.m.)     Przeł. Sosnów     Czertezik   Czerteż     Bańków Gronik   Polana Wyrobek   Zamek Pieniny   Trzy Korony (Okrąglica, 982 m n.p.m.)  kontynuujemy marsz w kierunku Przełęczy Szopka, gdzie szlak niebieski, krzyżuje się ze szlakiem żółtym   Schodzimy dnem Wąwozu Szopczańskiego  zejście do Schroniska PTTK Trzy Korony Schronisko PTTK Trzy Korony  Sromowce Niżne – Kładka na Dunajcu   Czerwony Klasztor   Nocleg w Sromowcach Niżnych lub autobus do Szczawnicy

Trasa jest dość wymagająca i zajmie ok. 5-6 h.

Trasa Pieszej wycieczki – mapa szlaku ze Szczawnicy, przez Trzy Korony, do Sromowców Niżnych:

szlak na trzy korony - szczawnica - sromowce niżne

Źródło: mapa turystyczna

Szlak na najpopularniejszy szczyt Pienin ze Szczawnicy, został opisany szczegółowo na podstronie: Trzy Korony. Opisano szlak nie tylko na Trzy Korony, ale również zejście do Sromowców Niżnych. Następnie dalej szlak prowadzi z powrotem do Szczawnicy, tzw. Pienińską Ścieżką (na pieszo) lub powrót spływem Dunajcem z flisakami. Zaplanowany cały dzień w górach, od rana do wieczora. Bardzo polecamy tę trasę.

Zobacz co Cię czeka – mapa szlaku ze Szczawnicy na Trzy Korony (wysokości n.p.m.):

mapa wysokościowa szlak na trzy korony - szczawnica - sromowce niżneŹródło: mapa turystyczna

1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (9 głosów, średnia ocena: 4,33 na 5)
Loading...

Zobacz co jeszcze oferuje serwis:

Szczawnica kamery

Dzień Drugi: trasa zwiedzania atrakcji Pienin

- Szczawnica atrakcje:

Sprawdź najważniejsze atrakcje turystyczne Szczawnicy.

Schronisko PTTK Orlica

Schronisko PTTK Orlica

Schronisko PTTK Orlica jest położone przy szlakach turystycznych na Sokolicę, Trzy korony, Górę Zamkową, Droga Pienińska – pieszo rowerowy. (więcej…)

Przeprawa Przez Dunajec

Przeprawa Przez Dunajec

Pierwszą atrakcją turystyczną Pienin w drugim dniu wycieczki jest Przeprawa przez Dunajec. Dzielni górale przeprawiają turystów na drugi brzeg.  Dalej wejście szlakiem niebieskim na Sokolicę oraz dla wytrwałych (czyli dla NAS) dalsze wędrowanie na Trzy Korony.

Cennik przeprawy przez Dunajec na rok 2020

(więcej…)

Sokolica – szlak ze Szczawnicy

Sokolica – szlak ze Szczawnicy

Szczyt Pienin Sokolica (747 m n.p.m.) jest najbardziej popularnym miejscem do fotografowania przez turystów.

(więcej…)

Czertezik (772 m n.p.m.) i Czerteż (774 m n.p.m.)

Czertezik (772 m n.p.m.) i Czerteż (774 m n.p.m.)

Niebieskim szlakiem ruszamy dalej. Przejdziemy przełęczą Sosnów (650 m n.p.m.) w kierunku szczytu Czertezik.

(więcej…)

Bańków Gronik (689 m n.p.m.) i Polana Wyrobek (740-800 m n.p.m.)

Bańków Gronik (689 m n.p.m.) i Polana Wyrobek (740-800 m n.p.m.)

U zbiegu dwóch szlaków turystycznych Pienin ( niebieskiego i żółtego) znajdujemy się na szczycie Bańków Gronik (689 m n.p.m.).

(więcej…)

Korona Pienin Trzy Korony

Korona Pienin Trzy Korony

Wracamy niebieskim szlakiem w kierunku Polany Kosarzyska. tu krzyżują się szlaki niebieski i  zielony. My kontynuujemy wycieczkę szlakiem zielonym, który łagodnie prowadzi już do miejscowości Sromowców Niżnych.

(więcej…)

Wąwóz Szopczański

Wąwóz Szopczański

Podziwiając jeszcze widoki, podążając szlakiem niebieski szlak niebieskim, docieramy krzyżówki ze szlakiem  żółtym. Schodzimy dnem słynnego Wąwozu Szopczańskiego (na zdjęciu obok) i docieramy do schroniska PTTK Trzy Korony. (więcej…)

Schronisko PTTK Trzy Korony

Schronisko PTTK Trzy Korony

Można tu odpocząć zjeść w restauracji i napić się napojów orzeźwiających. Zjadłem pierogi ruskie i wypiłem zimne czeskie piwo, polecam.

Schronisko Trzy Korony jest przystankiem na trasie do Czerwonego klasztoru.

(więcej…)

Szczawnica w liczbach

Szczawnica to miasto leżące w południowej Polsce. Należy do województwa małopolskiego, powiatu nowotarskiego. Przez Szczawnicę przepływa potok Grajcarek, który jest prawym dopływem Dunajca. Poniżej kilka danych statystycznych dla Szczawnicy:
- liczba mieszkańców: 5945,
- prawa miejskie od: 1962 r.
- kod pocztowy: 34-460
- tablice rejestracyjne: KNT
- nr kierunkowy: 18
- Urząd Miasta i Gminy Szczawnica: ul. Szalaya 103 34-460 Szczawnica

Szczawnica pogoda

W serwisie sprawdzisz aktualną pogodę dla Szczawnicy: temperaturę powietrza, czy możliwość wystąpienia opadów. Na stronie znajdziecie prognozę pogody na dzisiaj, na jutro, i na kolejne dwa dni w Szczawnicy. Zaplanowałem wyprawę na Trzy korony, dlatego znajomość prognozy pogody w Szczawnicy jest niemniej ważna, co zabranie kanapek na szlak. Zachęcam do zapoznania się z prognozą zanim wyruszymy w trasę. Najlepiej przy planowaniu wyprawy, bo wiemy wtedy co zabrać ze sobą, np. może przyda się kurtka przeciwdeszczowa? Zaplanuj wypoczynek w Szczawnicy z pełną świadomością.

Szczawnica atrakcje turystyczne

O czego zacząć? Atrakcji w Szczawnicy jest bardzo wiele. Rozpocznę jednak od wyremontowanej promenady nad strumieniem Grajcarek. Deptak ten ma ok. 1800 m i ciągnie się wzdłuż potoku. Można usiąść na ławce i delektować się widokiem. Zachęcam do wieczornych spacerów, bo promenada w Szczawnicy jest bardzo ładnie oświetlona. Na zboczu wału Grajcarka można wyłożyć koc i rozpocząć piknik. Musi dopisać pogoda w Szczawnicy, jednak jestem dobre myśli.
Szczawnica jest miejscowością uzdrowiskową, dlatego należy skosztować tutejszych wód zdrojowych. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji smakowych w Szczawnicy. Polecam skosztować wody o nazwie Magdalena
Przy promenadzie znajduje się wjazd kolejka górską na Palenicę. Polecam wejście na górę, jednak trasa jest dość strona i nie dla każdego, dlatego wjazd kolejką, dla niektórych, też jest opcją zobaczenia wspaniałych widoków z Palenicy. Na szczycie można zjeść i wypić cos ciepłego oraz poleżeć na leżakach, które są wystawione do dyspozycji. Ta atrakcja Szczawnicy cieszy się sporą frekwencją
Zachęcam do zobaczenia kolejnej atrakcji Szczawnicy jakim jest - wodospad Zaskalnik.
Ze Szczawnicy prowadzi kilka ciekawych szlaków turystycznych, m.in. na Palenicę, Wysoką, do wąwozu Homole, do Schroniska PTTK Sokolica, na Trzy korony, na Sokolicę. Wszystkie szlaki są zaznaczone na mapie.

Szczawnica - sanatorium

Dla kuracjuszy alergików jest świetna okazja. Szczawnica zaprasza do Inhalatorium, jednego z budynków Uzdrowiska Szczawnica, przy ul. Park Górny. Atrakcja Szczawnicy ma wymiar międzynarodowy. Obiekt zbudowano w latach trzydziestych ubiegłego wieku przez hrabiego Adama Stadnickiego. Został wzniesiony na miejscu wcześniej rozebranego „Zamku", jednego z najstarszych w Polsce domów zdrojowych. Do dyspozycji kuracjuszy unikatowe inhalacje solankowo-celkowe wykorzystywane w leczeniu dróg oddechowych, w alergiach, astmach. Na mapie Szczawnicy znajdziesz dokładna lokalizację.
Kolejnym punktem w sanatorium w Szczawnicy jest pijalnia wód, o której wspominałem pisząc o atrakcjach Szczawnicy. I jest to niewątpliwie atrakcja. Cóż to by była za wycieczka, gdybyśmy nie spróbowali wody ze źródeł zdrojowych.
Do dyspozycji kuracjuszy jest również sanatorium Papiernik os. POŁONINY 12. W budynku jest 120 miejsc, w pokojach 1- 2- i 3-os. Można wykupić turnus 7, 14, 21 dniowy. Specjalizacje to leczenie chorób dróg oddechowych, schorzeń aparatu głosowego, schorzeń alergicznych oraz schorzeń układu ruchu.
Sanatorium HUTNIK w Szczawnicy przy ul. Połoniny 13 również zachęca do odwiedzin. Specjalizuje się w tym samym zakresie.

Szczawnica nazwa miejscowości

Nazwa “Szczawnica” pochodzi od kwaśnych wód, charakterystycznych dla Pienin, zwanych przez górali szczawami. Pierwsza informacje o Szczawnicy pochodzą z 1413 roku. Król Władysław Jagiełło zapisał Abrahamowi z Goszyc 400 florenów. W dokumentach wpisano wówczas dwie Szczawnice: Wyżnią i Niżną. Do końca XVIII wieku Szczawnica stanowiła część starostwa Czorsztyńskiego. Szczawnica w latach 1973-1982 była połączona z Krościenkiem pod nazwą Szczawnica-Krościenko, a w 1982 roku nastąpił podział miast. Szczawnica mogła od tej chwili cieszyć się nazwą na wyłączność. Miejscowość jako uzdrowisko znane jest już od ponad 200 lat.

Szczawnica historia miasta

Historia założenia osady sięga początku XV wieku. Swój rozkwit jako uzdrowisko przeżyła dopiero w XIX w., zawdzięcza go ówczesnemu włodarzowi i właścicielowi Józefowi Szalaj. Dał początek wielkim zmianom w mieście. Szczawnica zaczęła rozwijać się jako miejscowość uzdrowiskowa na szeroką skalę. Józef Szalaj Przyjechał do Szczawnicy po śmierci swojego ojca w 1839 roku. Jednak pierwsze pensjonaty wybudowano dla kuracjuszy w 1924 r. Józef Szalaj na swoją działalność rozwoju miasteczka, poświęcił 40 lat swojego życia. Wybudowano wówczas pensjonaty, budynki zdrojowe i pierwsze łazienki, rozszerzył i unowocześnił Park Zdrojowy, zbudowano kaplicę zdrojową. Powstała również oprawa architektoniczna dla źródeł: Anieli, Heleny, Jana, Szymona, Magdaleny i Walerii. Szalaj zapraszał do Szczawnicy wybitne persony epoki, np. balneologa Józefa Dietla. Był to polski lekarz, polityk, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezydent Krakowa. Stworzył nową dziedzinę medycyny właśnie balneologię. Ponadto Dietl zmieniał ubranie 2 razy dziennie, uważał, że przestrzeganie higieny osobistej jest bardzo ważne w życiu.

Sukces już w 1858 roku, uznano Szczawnicę za najlepiej zorganizowane zdrojowisko w Galicji.

Szczawnica otrzymała prawa miejskie18 Lipca 1962 roku. Od tamtej pory sława miasto rozprzestrzeniła się na cały kraj. Szczawnica była już znana w całej Polsce jako renomowana miejscowość uzdrowiskowa.

Józef Szalaj tuz przed śmiercią, tj. w 1876 roku, zapisał zakład zdrojowy Akademii Umiejętności w Krakowie. Po zmianie włodarza, w latach 1880 – 1884 Akademia buduje Dworek Gościnny, porządkuje Park, kończy rozpoczętą przez Szalaja budowę drogi przez Pieniny do Czerwonego Klasztoru.

Akademia przez dręczące kłopoty finansowe została zmuszona do sprzedaży Szczawnicy, która w efekcie przeszła w ręce Adama Stadnickiego. Kupił ją za za kwotę 450 000 koron. Przebudował i zmodernizował ujęcia wód mineralnych, ujął nowe źródła oraz wyremontował domy zdrojowe. Jego działalność przypadła na okres międzywojenny. Stadnicki zbudował dworzec autobusowy, poszerza Park Górny o teren Połonin, a w latach 1933–1936 nowoczesny budynek Inhalatorium. Obiekt jako jedyny w Polsce posiadał komory pneumatyczne. W roku 1935 rozpoczęto elektryfikację Szczawnicy, a w 1936 roku zaczęto budować kanalizację miejską.

Rozwój miasta został przerwany przez rozpoczęcie II Wojny Światowej. Po wojnie, zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia, w 1948 roku Uzdrowisko Szczawnica przechodzi w ręce skarbu państwa. Wybudowano wówczas sanatoria branżowe i nowoczesny zakład przyrodo-leczniczy. Szczawnica posiada osiem czynnych źródeł mineralnych, zawierających znaczne ilości chlorków, sodków, bromków, boru i jodu. Na pieniński kurort składają się Sanatoria Uzdrowiskowe i Zakład Przyrodoleczniczy oraz Pijalnia Wód Mineralnych.

Szczawnica noclegi

Pracuję nad bazą noclegową w Szczawnicy. Baza obejmuje jak najwięcej sprawdzonych lokalizacji noclegowych: pokoje gościnne, pensjonaty, hotele oraz pola namiotowe. Jest kilka ważnych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę szukając noclegu w Szczawnicy: jednym z jest cena, jednak należy zwrócić uwagę na lokalizację oraz oferowane warunki. Dobrze wiedzieć czy w cenie pokoju jest np. śniadanie, czyli noclegi z wyżywieniem. Zapraszam do przeglądania ofert.

pogoda szczawnica, szczawnica atrakcje, szczawnica mapa, szczawnica palenica, sanatorium szczawnica, szczawnica szlaki
Dziękuję za odwiedzenie mojej strony www.pieniny-na-weekend.pl, zapraszam do przeglądania całego serwisu. Pozdrawiam!
TOP