1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (1 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Co warto wiedzieć o jeziorze Czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy zbiornik wodny w Kotlinie Nowotarskiej na Dunajcu. Ma dziewięć kilometrów długości, a jego maksymalna głębokość wynosi prawie pięćdziesiąt metrów. Ma ogromne znaczenie przyrodnicze i krajobrazowe w tym regionie, ale pełni również ważne funkcje. Co warto wiedzieć o Jeziorze Czorsztyńskim i jakie atrakcje znajdują się w jego okolicy? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Jedną z najważniejszych funkcji, jakie pełni Jezioro Czorsztyńskie (podroztrwa.pl/jezioro-czorsztynskie-ciekawostki/)   jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca. To właśnie w tym miejscu nadmiar wody z rzeki gromadzi się podczas wezbrań. Jezioro Czorsztyńskie pomaga również w spływie przełomem pienińskim.

2. Już pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku zatwierdzono wstępny projekt, na mocy którego rozpoczęto zagospodarowywanie otoczenia zbiornika oraz budowę dróg. W 1994 roku oficjalnie oddano do użytku nie tylko zbiornik, ale również zaporę i Elektrownię Wodną Sromowce Wyżne.

3. Zapora Niedzica, zwana również Zaporą Czorsztyńską, była budowana od 1975 do 1997 roku. Stanowi ona najwyższą w Polsce zaporę ziemną, która ma centralne uszczelnienie glinowe. Jej wysokość maksymalna wynosi 56 metrów. Budowa zapory pozwala nie tylko chronić okoliczne miejscowości przed powodzią, ale również dostarczać do nich wodę pitną.

4. Jedną z popularniejszych atrakcji w tej okolicy jest rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Na statku Harnaś znajduje się doskonała kawiarnia, dlatego można tutaj w bardzo przyjemnej atmosferze podziwiać okoliczną przyrodę, okoliczne zamki i skansen.

5. Zamek Dunajec w Niedzicy to średniowieczna budowla pochodząca z XIV wieku. Znajduje się na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego i został wybudowany w miejscu, gdzie wcześniej stała jeszcze starsza budowla. Legenda mówi, że Inkowie szukali tutaj schronienia przed hiszpańskimi oprawcami oraz, że do dzisiaj ukryty jest tutaj skarb.

6. Po drugiej stronie jeziora we wsi Czorsztyn znajduje się kolejny zamek. Jest to średniowieczna budowla reprezentująca styl gotycki, która została wybudowana w czasach świętej Kingi. Opiekę nad zamkiem sprawuje Pieniński Park Narodowy, a ruiny zachwycą miłośników historii średniowiecznej i architektury.

7. Plaża Zamajerz, znana również jako Plaża Pieniny, jest najsłynniejszą plażą nad Jeziorem Czorsztyńskim. Jest to również jedyna piaszczysta plaża ze strzeżonym kąpieliskiem nad tym zbiornikiem. Znajdują się tutaj punkty gastronomiczne, domki do wynajęcia i wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych, a w sezonie letnim plaża wypełnia się ogromną ilością ludzi.

8. Prywatny cmentarz Salamonów pod skałą Groby należał do ostatnich baronów na zamku Niedzicy. Wapienna skała wznosi się ponad sześćset metrów nad poziomem morza, a tuż obok znajduje się prywatny grobowiec Salamonów. Cmentarz ten powstał kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej, a dziś stanowi pamiątkę po niesamowitym rodzie z bogatą historią.

9. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie to gotycka budowla wykonana z drewna, która została zbudowana w drugiej połowie XV wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów gotyckich z drewna na całym świecie. Znajduje się w nim piękne wyposażenie, w tym polichromia z XV wieku. Cała świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10. Góra Wdżar w Kluszkowcach jest wyjątkowa jak na swoje położenie geograficzne. Jest zbudowana z rzadkiego andezytu pienińskiego, czyli magmowej skały wulkanicznej. Znajdują się tutaj nieczynne już kamieniołomy, a także atrakcyjne formacje skalne.

11. Skansen Osada Czorsztyn w Kluszkowcach to wyjątkowe muzeum zewnętrzne, na terenie którego można podziwiać oryginalną zabudowę z tych terenów z przełomu XIX i XX wieku. W muzeum regionalnym znajduje się również autentyczne wyposażenie domów i gospodarstw z początku XX wieku. To doskonała okazja, aby przenieść się w czasie i wyobrazić sobie, jak wyglądała tutaj codzienność ponad sto lat wcześniej.

12. Gorczańskie pasmo Lubania rozciąga się równolegle do Jeziora Czorsztyńskiego. Pod szczytem znajduje się tutaj baza namiotowa, a same góry o każdej porze roku przyciągają miłośników pieszych wędrówek po górach. Są one przecięte wieloma szlakami o różnym stopniu trudności.13. Organy Hasiora to pomnik rzeźba o wysokości trzynastu metrów, który znajduje się na przełęczy. Instalacja stanęła w tym miejscu w 1966 roku, a jej nazwa stanowi również nazwisko artysty, które ją zaprojektował. Pierwotnie miała zawierać piszczałki i gongi, na których miał grać wiatr, ale ostatecznie pomnik pozostał niemy.

13. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie to gotycka budowla wykonana z drewna, która została zbudowana w drugiej połowie XV wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów gotyckich z drewna na całym świecie. Znajduje się w nim piękne wyposażenie, w tym polichromia z XV wieku. Cała świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

14. Warto wybrać się na spacer wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego, aby podziwiać niezwykły krajobraz z wierzchołkami Tatr w tle. Na szlaku można podziwiać wyjątkowo bujną roślinność okolicy, a zbaczanie z głównych trasach niemal zawsze owocuje niespodziankami w postaci przyrodniczych odkryć. To również doskonały pomysł na wycieczkę rowerową i aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach.

15. Okolice Czorsztyna i Niedzicy charakteryzują się zupełnie unikatowym folklorem góralskim, który przejawia się nie tylko w gwarze i wszystkich aspektach sztuki, ale również w kuchni lokalnej i oryginalnym stroju podhalańskim. Spacery po tych miejscowościach to okazja, żeby dobrze poznać historię całego regionu i podziwiać piękne rękodzieło, a także skosztować tradycyjnych w tych stronach potraw.

Po więcej ciekawostek o atrakcjach w Pieninach warto zajrzeć na podroztrwa.pl/pieniny/

TOP webcam sex