Urlop na sportowo? Z ubezpieczeniem bezpieczniej!
Niestraszne Ci wspinaczki górskie? Zamierzasz na urlopie przejechać setki kilometrów na rowerze? Kochasz narty i wybierasz się na najlepsze stoki alpejskie? A może wolisz surfować po najwyższych falach oceanu? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to ubezpieczenie sportowe jest zdecydowanie dla Ciebie!
Turystyczny wyjazd nie musi oznaczać samego zwiedzania lub czystego lenistwa. Niektórzy wolą aktywnie spędzać czas wolno na urlopie. To właśnie im ubezpieczyciele dedykują ubezpieczenia sportowe, o których zaletach dowiesz się na https://mubi.pl/ubezpieczenie-sportowe/.
Sportowo a turystycznie
O ubezpieczeniu turystycznym zapewne każdy z nas słyszał. Kupujemy je sami, kiedy wyjeżdżamy na wakacje za granicę we własnym zakresie. Również organizatorzy wyjazdów mają obowiązek zapewnienia podstawowej ochrony swoim klientom. A co z ubezpieczeniem dla osób aktywnych sportowo? Czym się ubezpieczenie sportowe różni się od turystycznego?
Ubezpieczenie sportowe to rodzaj ubezpieczenia turystycznego, które jest dopasowane do takiej aktywności podczas wyjazdu. Zawiera rozszerzenie ochron o uprawianie wybranych dyscyplin sportowych, na przykład narciarstwa i snowboardingu, sportów ekstremalnych czy wyczynowego uprawiania sportu. Dzięki niemu turysta-sportowiec otrzyma wsparcie, gdy dojdzie do wypadku związanego z uprawianiem sportu objętego ochroną – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
Oznacza to, że ubezpieczenie sportowe kupuje się tak samo jak ubezpieczenie turystyczne, tylko trzeba podać informacje, że celem wyjazdu jest uprawianie sportu. Dzięki temu oferta ochrony będzie dostosowana i odpowiednio rozszerzona.
Zalety ubezpieczenia sportowego
Ubezpieczenie sportowe to pakiet ubezpieczeń, w którego skład wchodzi:
- ubezpieczenie kosztów leczenia,
- assistance podróżne,
- OC sportowe,
- NNW,
- ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
W jakich sytuacjach mogą przydać się wymienione powyżej ubezpieczenia? Takich sytuacji jest całkiem sporo – przyjrzyjmy się przykładom.
- Pobyt w szpitalu – w razie wypadku za granicą na stoku lub poza nim ubezpieczyciel pokryje koszty badań, operacji i zabiegów, a także hospitalizacji.
- Transport medyczny – czasami stan pacjenta wymaga jego transportu do innego szpitala lub do miejsca zamieszkania, co pokrywa assistance. Zapewnia ono także opłacenie transportu bliskich do szpitala lub opiekę nad dziećmi.
- Akcja ratownicza – może być ona konieczna, gdy doznasz urazu na stoku, w wysokich górach lub daleko od brzegu na morzu. Koszty akcji ratowniczych zazwyczaj są bardzo wysokie.
- Wyrządzenie szkody innej osobie – podczas uprawiania sportu (np. narciarstwa czy snowboardingu) może dojść do zderzenia z inną osobą z Twojej winy, co może skończyć się koniecznością wypłaty odszkodowania. Dzięki OC sportowemu ubezpieczyciele weźmie odpowiedzialność na siebie.
- Trwały uszczerbek na zdrowiu – w ramach NNW, czyli następstw nieszczęśliwego wypadku, otrzymasz odszkodowanie, gdy w wypadku podczas uprawiania sportu doznasz uszkodzenia ciała.
- Uszkodzenie bądź utrata sprzętu sportowego – sprzęt sportowy może ulec zniszczeniu, kradzieży lub uszkodzeniu, Jeśli do tego dojdzie, to otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci sfinansować zakup nowego.
- Rekompensata za utracone wydatki – wystarczy, że kupiłeś skipass za setki złotych, a stoki narciarskie zostały zamknięte. A może odwołano zaplanowaną imprezę sportową? Ubezpieczyciel może zwrócić Ci pieniądze za poniesione koszty.
Część osób wybiera się na wakacje całą rodziną. Czy mogą ubezpieczyć wszystkie osoby wyjeżdżające? Oczywiście, że tak. Na przykład bez problemu kupisz jedno ubezpieczenie sportowe na wyjazd na narty z dzieckiem.
Wybór ma znaczenie
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia sportowe, które różnią się od siebie warunkami. Dlatego najlepiej w jednym miejscu porównać wiele ofert, co zrobisz choćby w porównywarce Mubi. Gdy otrzymasz listę ubezpieczeń, to zwróć uwagę na:
- skład pakietu ubezpieczenia sportowego – wybierz to, które zawiera nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale także OC sportowe i NNW;
- zakres ochrony – koniecznie sprawdź, czy ochrona obejmuje dyscyplinę sportową, którą zamierzasz uprawiać;
- sumy ubezpieczeń – w przypadku kosztów leczenia podczas wyjazdu do kraju UE lub EFTA suma powinna wynosić minimum 30 000 euro, a na przykład do USA powinna być znacznie wyższa, rozważ także wyższe sumy dla NNW i OC;
- ubezpieczenie sprzętu sportowego – zawsze warto je posiadać, aby otrzymać wsparcie w przypadku ich utraty lub zniszczenia.
Ubezpieczenie sportowe można kupić na 1 dzień, jak i na 365 dni. Jeśli często wyjeżdżasz w celach sportowych, to wybierz roczną ochronę, ale pamiętaj, by zapoznać się z warunkami ochrony – może okazać się, że ubezpieczyciel określa maksymalną liczbę wyjazdów w czasie obowiązywania umowy ubezpieczenia.
Podsumowując, ubezpieczenie sportowe to sprofilowane ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje ochroną zdarzenia, do których może dojść podczas aktywności sportowej. To pakiet różnych ochron.
Znajdź na stronie
Najpopularniejsze szlaki turystyczne w Pieninach na rok 2023
Jeszcze więcej
Samolotem na narty. O czym pamiętać przed wyruszeniem w podróż?
Polskie góry są piękne, jednak ze względu na zm...Jak zorganizować wyjazd niespodziankę dla osoby, która odchodzi na emeryturę?
Emerytura to czas długo wyczekiwany przez każde...Spływ Dunajcem Zakopane – niezapomniana przygoda z Biurem Hawrań Travel
...Kiedy będzie czynna przeprawa na Dunajcu?
...Zamknięcie Drogi Pienińskiej po słowackiej stronie
Pieniński Park Narodowy przypomina, że w kwietn...Co warto wiedzieć o jeziorze Czorsztyńskim
...