Szlak turystyczny Droga Pienińska (Pienińska Ścieżka)

szlaki turystyczne Pienin

Opis szlaku:

trudność szlaku: szlak jest łatwy i bardzo przyjemny. Idziemy chodnikiem, drogą asfaltową, drogą żwirową, wzdłuż Dunajca. Bez problemów przejadą tędy wózki z dziećmi, wózki inwalidzkie oraz rowerzyści. Jest to jeden z najbardziej popularnych szlaków turystycznych w Pieninach, dlatego w sezonie, w weekendy, może być tu dość tłoczno.

  • czas przejścia: ok. 3,45 godziny,
  • długość trasy: ok. 12,3 km.

Podążaj szlakiem żółtym żółty szlak czerwonym szlak czerwony i niebieskim niebieski szlak

Poniżej mapa szlaku:

Droga Pienińska ze Szczawnicy do Sromowców Niżnych przez Czerwony Klasztor

źródło mapa-turystyczna.pl

Wykres wysokościowy szlaku:

mapa wysokości szlaku pienińska ścieżką ze szczawnicy do Sromowców Niżnych

źródło mapa-turystyczna.pl

 

Wychodzimy ze Szczawnicy wzdłuż potoku Grajcarek i zatrzymujemy się na śniadanie w Schronisku Orlica. Podejście pod schronisko trwa ok 5 min i jest dość strome.  Można skorzystać z dobrodziejstw schroniska – gastronomia jak i noclegi.

schronisko orlica na szlaku pienińska ścieżka

Drugim miejscem gdzie można skorzystać po drodze  z WC jest Pawilon PPN – zawsze do obejrzenia ciekawa ekspozycja.

Dochodząc do granicy ze Słowacją przypominamy sobie, że mieliśmy zabrać ze sobą walutę – euro.. Żart średnio śmieszny. Oczywiście wcześniej wyłożyliśmy się w odpowiedni pieniądz i spokojnie kupujemy pamiątki i przekąski, czy opłacamy przejażdżkę dorożką konną. Znajduje się tu budka słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego oraz postój słowackich dorożek konnych (dowożą do Pienińskiej Chaty lub Leśnicy). Możemy również podziwiać lub wejść na kamienistą plażę. Piękne widoki będą towarzyszyć nam przez całą trasę szlakiem Pienińska Ścieżka.

Po Słowackiej stronie wybieramy górną ścieżkę (piesza) lub dolną (rowerowa) – obie asfaltowe. Dochodzimy do skrzyżowania szklaków – wzdłuż Dunajca wiedzie Pienińska Droga do Czerwonego Klasztoru – przed nami jeszcze ok. 8 km (2-2,5 godz.) spaceru wzdłuż Dunajca czerwonym szlakiem (ewentualnie można wybrać szlak niebieski przez góry – nie dla wózków i rowerów). W tym miejscu możemy podejść wzdłuż Lesnickiego Potoku do restauracji Pienińska Chata – ok. 500 m w jedną stronę.

pienińska ścieżka rozwidlenie szlaków czerwonego i niebieskiego

 

Na końcu szlaku czeka nas rozległa łąka, za mostkiem słynny Czerwony Klasztor (muzeum) z którym związana jest legenda o latającym mnichu Cyprianie. W pobliżu klasztoru znajdziemy małe punkty gastronomiczne (dania barowe i słodycze). Restaurację znajdziemy na terenie klasztoru, lub kilkaset metrów dalej wzdłuż Dunajca.

W miejscowości Czerwony Klasztor (ok. 500 m od klasztoru-muzeum) możemy przejść kładką pieszo-rowerową do Sromowców Niżnych (tuż przy kładce plac zabaw, punkty gastronomiczne).

Powrót tą samą trasą. Do Szczawnicy możemy też wrócić Dunajcem – przystanie flisackie w Sromowcach Niżnych i Czerwonym Klasztorze. Jeżeli nie jesteśmy z wózkiem lub własnym rowerem (wypożyczone w Szczawnicy można oddać w Sromowcach – lub odwrotnie) możemy wybrać górski szlak przez Przełęcz Szopkę i Sokolicę (ok. 4-5 godz.)

Po polskiej stronie teoretycznie obowiązuje zakaz wprowadzania psów – w praktyce nie jest przestrzegany.

Do atrakcji trasy można zaliczyć możliwość obserwacji spływów tratwami po Dunajcu oraz przeprawy przez Dunajec do szlaku na Sokolicę.

Dla najmłodszych ciekawym przeżyciem może być przekroczenie granicy – na wszelki wypadek należy pamiętać o zabraniu dowodów osobistych lub paszportów.

 


Sprawdź inne szlaki turystyczne Pienin

  1. wszystkie szlaki turystyczne Pienin
  2. szlak turystyczny z Zamku Niedzica na Macelak
  3. szlak turystyczny z Zamku Niedzica do Zamku Czorsztyn
  4. szlak turystyczny z Zamku Czorsztyn na Trzy Korony
  5. szlak turystyczny na szczyt Trzy Korony
  6. szlak turystyczny Pienińska Ścieżka
  7. szlak turystyczny Wąwóz Homole

 

 

 

 

TOP