1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (5 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Sromowce Wyżne – atrakcje turystyczne

Miejscowość Sromowce Wyżne jest położona nad brzegiem Dunajca, w bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy i Sromowiec Niżnych. Jadąc z Niedzicy trzeba minąć jezioro Sromowickie, które jest połączone z jeziorem Czorsztyńskim. Powstało w wyniku budowy zapory na Dunajcu. Spojrzenie na poniższą mapę rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące położenia wsi.

Najważniejszą atrakcją turystyczną Sromowców Wyżnych jest spływ Przełomem Dunajca. Jest wymieniany w każdym przewodniku opisującym region Pienińskiego Parku Narodowego. Tutaj można rozpocząć spływ raftingowy czy kajakowy. Sława Przełomu Dunajca rozprzestrzeniła się na całą Europę, ze względu na swą unikalność oraz nieprawdopodobne walory turystyczne. Dlatego można tu spotkać turystów każdej maści. Trasa spływu wiodącego przez przełom Dunajca ma długość kilkunastu kilometrów. Legenda głosi, że sam Bolesław Chrobry wyrąbał Dunajcowi ujście.

Czy Sromowce Wyżne mogą pochwalić się zabytkami? Otóż tak. Do najważniejszych Sromowickich zabytków należy Kościół Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sromowcach Wyżnych.

Sromowce Wyżne dysponują bogatą bazą noclegową, dlatego jest to dobry punkt wypadowy na piesze i rowerowe wycieczki.

Jeśli chodzi o noclegi pod namiotem, to szczególnie polecam pole namiotowe przy jeziorze Sromowickim. Jest znakomicie przygotowane na przyjęcie biwakowiczy i kamperów. Stanowiska są wyposażone w gniazdka elektryczne, dlatego można podłączyć do prądu kampera czy ładowarkę od telefonu. Sanitariaty są czyste i nie straszą. Na polu namiotowym znajduje się pyszna restauracja, zachęca daniami robionymi od zera na miejscu i własnymi wypiekami. W sezonie trzeba się uzbroić w cierpliwość bo chętnych jest wielu, ale warto.

Na poniższej mapie przedstawiłem lokalizację Sromowców Wyżnych:

 

TOP