1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (53 głosów, średnia ocena: 4,23 na 5)
Loading...

Wąwóz Homole

szlaki turystyczne Pienin

Opis szlaku przez Wąwóz Homole:

trudność szlaku: szlak jest bardzo przyjemny i łatwy. Idziemy chodnikiem, drogą utwardzoną, pomostami. Bardzo popularny szlak turystyczny w Pieninach, dlatego może być tu dość tłoczno, w sezonie i w weekendy. Zalecamy wybrać się tam z samego rana. Poniżej zdjęcia i charakterystyka szlaku z Jaworek, przez Wąwóz Homole na Wysoką.

 • koszt postoju na parkingu
  Dwa parkingi płatne do wyboru:
  – Parking Homole 3 zł/godzinę,
  – lub parking w Jaworkach 2 zł za godzinę
 • cennik: wstęp do rezerwatu jest bezpłatny,
 • Przez wąwóz biegnie zielony szlak turystyczny zielony szlak,
 • Czas przejścia wąwozu Homole to ok. 45 min.

Poniżej lokalizacja Wąwozu Homole na mapie:

 

Dojazd do Wąwozu Homole

Jeśli naszą bazą wypadową jest Szczawnica to warto przejechać kilka km na wschód, trasą nr 969 do wsi Jaworki.

Przed wsią, znajduje się parking i zajazd. Pozostawienie samochodu na parkingu kosztuje 3 zł za godzinę. Jest to wygodne miejsce i pewne. Kilkadziesiąt metrów dalej jest kolejny płatny parking. koszt postoju to 2 zł za godzinę, 15 zł za dobę. Poniżej zdjęcia cenników:

parking homole Jaworki

parking płatny Jaworki

 

Lokalizacja parkingów, czyli gdzie zaparkować auto przy Wąwozie Homole

 • Parking Homole
  – ocena wg przewodników Google: 4,2/5
  – mapa lokalizacyjna parkingu:

 • Parking Homole
  – ocena wg przewodników Google: 4,8/5
  – mapa lokalizacyjna parkingu:

 

Charakterystyka szlaku – Wąwóz Homole

Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się wejście do wąwozu. W sezonie turystycznym pobierana jest opłata za wstęp do rezerwatu i Wąwozu Homole.

Wąwóz znajduje się w rezerwacie, dlatego należy się poruszać tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach pieszych. Większa część ścieżki biegnie wzdłuż potoku Kamionka. Ze względu na obecność strumienia oraz dbałość o pierwotny stan wąwozu, w wielu miejscach zamontowano schody i przeprawy – mostki. Dzięki tym zabiegom droga staje się wygodna i bezpieczna i można szybko i sprawnie przejść.

Trasa nie jest długa ani wymagająca specjalnego przygotowania. Jej długość do ok. 800 m. szlak jest rekreacyjny i bez skrupułów należy się cieszyć otaczającymi skarbami natury. Można podziwiać przepiękne kaskady oraz zatoczki oraz robiące wrażenie wielkie głazy. Na nasza największa uwagę zasługują Wysokie nawet do 120 m zbocza skalne zbudowane z wapienia. Przewodnik będzie przedstawiał genezę powstania oraz nazwy niezwykłych form skalnych.

Trasa szlaku z Jaworek do Wąwozu (mapa Wąwozu Homole):

 

Szlak zielony turystyczny do Wąwozu Homole

źródło: mapa-turystyczna.pl

 

 

Zobacz co Cię czeka – wykres wysokości n.p.m. na szlaku:

Trasa z Jawornik do Wąwozu Homole

źródło: mapa-turystyczna.pl

Na szlaku Wąwozu Homole z legendą w tle

Naszą wycieczkę możemy zakończyć  w objęciach Dubantowskiej Doliny, gdzie na polanie można odpocząć. Strudzony turysta może usiąść na ławce i zjeść wcześniej przygotowaną wałówkę. W sezonie turystycznym miejsce to może być nieco zatłoczone, dlatego przydaje się karimata lub krzesełko turystyczne.

Najciekawszą atrakcją turystyczną Doliny są znajdujące się po prawej stronie Kamienne Księgi. Brzmi zagadkowo jednak są to naturalnie ukształtowane formy skalne, ułożone w formie otwartej księgi. Jak każde tak ciekawe miejsce musi być  powiązane z legendą. Tak właśnie jest. Otóż Legenda głosi, że w owych skałach zapisane są losy, przyszłość wszystkich ludzi na całym świecie. Treści zostały zaszyfrowane jednak stary pop z Wielkiego Lipnika odczytał pismo, ale Pan Bóg odebrał mu mowę, dlatego żeby nikt nie mógł poznać swoich przyszłych losów.

Na terenie wąwozu Homole poszukiwano kiedyś cennych kruszców, niektórzy nawet pokusili się o stwierdzenie, że szukano ukrytych skarbów. Do dziś krążą legendy dotyczące kosztowności ukrytych między skałami. Może Wam się poszczęści coś odszukać. Najcenniejszym jednak skarbem jest obcowanie z naturą, niezapomniane i przepiękne widoki oraz wrażenia, o których będziemy niejednokrotnie opowiadać.

Dalsza Wyprawa – szlak na Wysoką (1050 m.n.p.m.)

Po spożytym posiłku ,zwiedzający może udać się w dalszą podróż szlakiem zielonym na szczyt Wysokiej (1050 m.n.p.m.) lub zejść szlakiem na parking. Wycieczka na Wysoką jest tematem na kolejny artykuł. Polecam wybrać się na Wysoką jednego dnia, kontynuując marsz z Wąwozu Homole, dalej pod górę. Trasa obejmuje:  Rówieńki – Polana Pod Wysoką – Wysoka.  Czas przejścia na wysoką to około 1,5 h.  Jest to świetna propozycja na dłuższy spacer z wieloma atrakcjami.

Muszę Was przestrzec, dalsza trasa nie jest łatwa i wymaga przygotowania i wyposażenia w odpowiednie obuwie i strój. Jest dość stromo i niebezpiecznie. Można się poślizgnąć i pobrudzić, w najlepszym wypadku. Trasa nie jest tak dobrze przygotowana jak wejście na Sokolicę czy Trzy korony. Czasem możecie zwątpić czy jeszcze jesteście na szlaku. Oznakowanie mogłoby być lepsze. Nie chcę nikogo zniechęcać, jednak uwrażliwić na czyhające niebezpieczeństwa. Trzeba przemierzać szlaki ostrożnie i z rozwagą, szczególnie jak idą z nami dzieci.

Zejście z Wysokiej szlakiem do Jaworek

Powrót z Wysokiej przewidziałem szlakiem niebieskim prowadzącym na Durbaszkę (934 m n.p.m.),dalej do Schroniska Pod Dubraszką na ciepły posiłek i dalej drogą do Jaworek na parking.

mapa szlaku z Wąwozu Homole na szczyt Wysoka i zejście do Jaworek.

szlak turystyczny z Wąwozu Homole na szczyt Wysoka

Wykres wysokości na szlaku:

wykres wysokości szlaku z wąwozy homole na szczyt wysoka

Poniżej kilka opinii dot. Wąwozu Homole:

 • Naprawdę przepiękne otoczenie, widoki jakich mało mi na co dzień. Urokliwe miejsce na całodzienną wycieczkę pełną rekreacji i relaksu.
 • Przyjemna wędrówka w pierwszym etapie umilona dodatkowo szumem strumienia. Świetny plan na popołudniowy spacer, także z dziećmi (bez wózków). Na końcu trasy jest bacówka z pysznymi serami, restauracja i kolejka krzesełkowa, którą można zjechać na dół. Polecam Wąwóz Homole.
[show_more]
 • Bardzo malowniczy i piękny wąwóz Homole. Warto się wybrać. Trasa nie jest ciężka do przejścia. A widoki niesamowite. Ta trasą można dość aż na samą górę Homole gdzie jest wyciąg krzesełkowy , barany , krowy, karczma z jedzeniem i oscypkami. I oczywiście taras widokowy gdzie można odpocząć i podziwiać widoki. Polecam spróbować.
 • Warto przejść ten szlak w całości. Podejście dla każdego , również dla rodzin z dziećmi. W zamian przepiękne widoki skalnych urwisk.
 • Polecam wszystkim odwiedzającym okolice jako obowiązkowy punkt programu. Dosyć łatwy szlak, który wije się łagodnie i wielokrotnie przecina potok. Po deszczu jest duże błoto ale i tak trzeba dojść przynajmniej do tarasu widokowego, skąd można zejść do parkingu w Jaworkach na nogach lub zjechać wyciągiem.
 • Wąwóz Homole to Urokliwe miejsce, idealne na lekki spacerek przy dobrej pogodzie, nawet z dziećmi (bez wózka). Po deszczu kamienie mogą być dość śliskie. Widoki ładne, trasa niewymagająca. Zdecydowanie warto odwiedzić.
 • W zwykły dzień tygodnia szlak jest dosyć pusty. Jest to ciekawe i zarazem bezpieczne miejsce do odwiedzenia. Szlak zadbany, nowe mostki bezpiecznie przeprowadzają nas przez płynącą Wąwozem rzeczkę. Piękne widoki z wąwozu, jak i położonej powyżej niego stacji kolejki krzesełkowej w Jaworkach (jest tam też bacówka i mała gastronomia).
 • Mimo lekkiego deszczu trasa bezpieczna. Dużo pięknych miejsc i widoków. Niedaleko parking i mała gastronomia. Warto odwiedzić Wąwóz Homole nawet z niedużymi dziećmi, bo nie jest trudno.
 • Bardzo przyjemne miejsce na wycieczkę. Po wyjściu z wąwozu można śmignąć na Wysoką. A na polanie w wąwozie przysiąść na chwilę i podziwiać widoki.
 • Wąwóz Homole to cudny zakątek w Małych Pieninach.Malownicza dolinka Kamionki tworząca wąwóz z fantazyjnymi utworami wapiennymi, miejscami bardzo wysokimi, to jedno z ładniejszych miejsc Pienin.
 • Świetne miejsce, w nieco ponad godzinę można tam dotrzeć nawet z dzieckiem pokonując cześć drogi samodzielnie a część w nosidle. Duża część drogi prowadziła przy strumieniu więc warto mieć buty które nie przemokną. Na miejscu można było posilić się i podziwiać widoku.
 • Fantastyczne miejsce na spacer. Dla dorosłych oraz dla dzieci. Trasa przez Wąwóz Homole nie jest wymagającą dlatego nawet 3-4 latki dadzą sobie radę. Przez większość trasy idzie się wzdłuż strumienia, po drodze wielokrotnie przechodzi się przez malownicze kładki. Bardzo ładne widoki. Na spacerze bylem w marcu, stąd cześć trasy była pokryta śniegiem ale mimo tego trasa jest naprawdę bardzo relaksacyjna. Z dzieckiem niespełna 4-letnim pokonaliśmy trasę (do polanki i z powrotem) w około 2 godz.
 • Przeurocze miejsce, niestety trochę zadeptane. Warto zobaczyć strumień górski w otoczeniu skał i bieszczadzkiej przyrody schodząc z Wysokiej… Trasa dla wszystkich choć trochę schodów i wspinaczki jest. Widoki przepiękne zarówno latem jak i wąwóz Homole zimą.
 • Fantastyczne widoki na wyciągnięcie ręki.Raczej każdy sobie tam poradzi, szlak jest dość prosty. Wszystko pięknie zrobione, mostki wyglądają na w miarę nowe, nie ma chwili nudy.
 • Jestem zachwycony. Spacer zimą przez wąwóz Homole. Że śniegiem i odgłosem strumyka pod nogami. Trasa przygotowana świetnie. Łatwa do przejścia dla wszystkich i pięknymi widokami . Można wjechać na górę wyciągiem i zejść lub odwrotnie. Na górze miejsce do zjedzenia i ogrzania się oraz widok na panoramę Pienin.
 • Super miejsce na spacer, piękne widoki i możliwość obcowania z przyrodą. Trasa przez wąwóz Homole jest łatwa ale miejscami jest ślisko. Jeżeli wybierasz się z dzieckiem to najlepiej w nosidle bo wózek nie wszędzie podjedzie. Proste i stosunkowo szybkie zejście przez Jaworki. Na parkingu przy wąwozie można kupić coś do jedzenia, pamiątki itp. Parking płatny, wstęp do wąwozu darmowy.
 • Wąwóz Homole zimową porą da radę, raczki potrzebne na dwóch podejściach. Widoki SUPER. Wrócę napewno latem, bo zazieleniony musi być jeszcze piękniejszy. Z dziećmi zrobiliśmy w górę do tarasu widokowego i zjechaliśmy kolejką
 • Malowniczy wąwóz Homole wydrążony w skale. Miejsce to naprawdę warto odwiedzić będąc w pobliżu. Ścieżka pełna kładek nad strumieniem nie jest zbyt trudna za to bardzo ekscytująca, moja 7letnia córka była zachwycona. Dla niecierpliwych można szybko i w prosty sposób wrócić z góry drogą do miasteczka. Idealne miejsce na spacer.
 • Wąwóz Homole to przyjemne miejsce na krótki rodzinny spacer, nawet z małymi dziećmi. Doskonale miejsce startu w dalszą trasę. W szczególności polecam zdobycie Wysokiej, tj. najwyższego szczytu Pienin. Trasa co prawda wymagająca pod koniec, ale widoki rozciągające się że szczytu warte są wysiłku. Po trudach wędrówki można zregenerować siły w schronisku pod Durbaszką.
 • Szlak przez Wąwóz Homole co prawda zielony, ale w jednym miejscu idzie się po schodkach do góry nie są to wielka męczarnie i naprawdę warto, końcówka szlaku może być ciężka jeśli idzie się w lub po deszczu tak jak my. Trasę jeśli pokonuje się z małymi dzieckiem to radzę pokonywać ją z dzieckiem w nosidełku. Jeśli chodzi o zejście to schodziliśmy przez Jaworki.
 • Najpiękniejszy wąwóz w jakim byłem w życiu, w Polsce jak i w Europie! Super miejsce również dla rodzin z dziećmi. Wszystko kameralne i nasycone naturą w 100%. Polecam pójść rano koło 9-10 aby uniknąć tłumów bo wąwóz jest wąski
 • Jedno z najwspanialszych miejsc, które można odwiedzić z psiakiem. Wejście łatwe, są schodki, są poręcze i mostki, więc jeśli ktoś nie przepada za skakaniem z kamienia na kamień – jest to miejsce niemal idealne. Szlak przez Wąwóz Homole został świetnie przygotowany. Chodzimy z psiakami poza sezonem, żeby było spokojnie, więc naprawdę użyliśmy w Wąwozie – szczeniak nie posiadał się z radości i tylko smycz mu trochę przeszkadzała w przeżywaniu nowych przygód. Polecam również rodzinom z dziećmi wąwóz Homole.
 • To miejsce jest fantastyczne dlatego, że gdy się idzie w górę są tam małe przystanki i nie trzeba wyrzucać śmieci do lasu .Na samym szczycie jest mały bar można tam kupić przeróżne napoje, są tam przepiękne widoki na końcu trasy można zjechać wyciągiem na dół i zakończyć swoją wycieczkę. Naprawdę polecam wybrać się do Wąwozu Homole.
 • Malownicze miejsce z potokiem. Wczesną wiosną zieleń, śnieg i słońce. Naprawdę pięknie. Niestety nie przeszliśmy całości, bo nie czułam się zbyt pewnie niosąc córkę w nosidełku po śliskich skałach i gdzieniegdzie wąskich ścieżkach. Z wozkiem nie ma co się wybierać. Syn 5lat szedł sam. Mamy zamiar wrócić Parking kawałeczek wcześniej. Zachęcam do odwiedzenia Wąwozu Homole
 • Bardzo bliska okolica Szczawnicy, Parking płatny lecz ceny bardzo przystępne więc nie warto kombinować. Trafiliśmy tu w okresie ferii zimowych i było to jedne niewielu miejsc z regularnym śniegiem lecz wszystko zamrożone po odwilżach i dość ślisko. Do przejścia szlaku Wąwozem Homole, zalecałbym obrania raków. Klimat wąwozu i przepływający potok robi wrażenie. Polecam
[/show_more]

Źródła:

 1. Kazimierz Zarzycki, Roman Marcinek, Sławomir Wróbel: Pieniński Park Narodowy. Warszawa: Multico Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-288-7.
 2. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
 3. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:25 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.
 4. Krzysztof Birkenmajer, Przewodnik geologiczny po Pienińskim Pasie Skałkowym, Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1979, ISBN 83-220-0038-3, OCLC 749195666.
 5. Beskid Sądecki i Małe Pieniny: przewodnik
  https://books.google.pl/books/about/Beskid_S%C4%85decki_i_Ma%C5%82e_Pieniny.html?id=eqoSfp3h8aMC&hl=pl
 6. Wędrówka przez Gorce, Pieniny i Beskid Sadecki : Rabka – Kroscienko – Szczawnica – Krynica : przewodnik turystyczny
  https://books.google.pl/books?id=mws1AAAAIAAJ&hl=pl&source=gbs_similarbooks
 7. Wędrówka przez Beskid Śląski i Żywiecki: Bielsko, Biała, Szczyrk, Wisła, Zwardón, Ujsoły : przewodnik turystyczny
  https://books.google.pl/books?id=EU9LAQAAIAAJ&hl=pl&source=gbs_similarbooks
 8. Ilustrowany przewodnik do Tatr, Pienin, i Szczawnicy
  https://books.google.pl/books?id=qJ1CAAAAcAAJ&dq=przewodnik%20po%20pieninach&hl=pl&pg=PP7&output=embed
 9. Szczawnica. Informator
  https://books.google.pl/books?id=v2gx6PVxGwwC
 10. Pieniny. Mini przewodnik
  https://books.google.pl/books?id=wnEXBQAAQBAJ
 11. Prace Komisji Biologicznej, Tom 24, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Komisja Biologiczna
  https://books.google.pl/books?id=qJkcAAAAIAAJ
 12. Studia Geologica Polonica, Tom 106
  https://books.google.pl/books?id=LLVQAQAAIAAJ
 13. Rejestr rezerwatów przyrody województwa małopolskiego prowadzony przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie (stan na 31.12.2018 r.). [dostęp 2019-05-11].
 14. Rezerwat przyrody Wąwóz Homole. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2019-05-11].
 15. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
 16. http://krakow.rdos.gov.pl/realizacja-zadan-ochronnych-w-rezerwatach-biala-woda-i-wawoz-homole-przez-nadlesnictwo-kroscienko

 

 

 

TOP