Dzień Trzeci – nad Dunajcem

Spływ Dunajcem przez Przełom Dunajca z Flisakami

Spływ Dunajcem przez Przełom Dunajca z Flisakami

Trzeci dzień zwiedzania Pienin, zaczynamy od śniadania w Sromowcach Niżnych. Możecie spróbować lokalnych specjałów w pensjonatach, restauracji hotelowej oraz można cofnąć się do schroniska PTTK Trzy Korony. Inne lokale to np. „U Flisaka” i „Biały Domek”. Jeśli sami chcemy sobie coś przyrządzić to we wsi Sromowce Niżne znajduje się kilka sklepów spożywczych, poczta, apteka. Polecam zatrzymanie się na chwilę w tej malowniczej wsi, każdy znajdzie coś dla siebie, atrakcji jest wiele. Zobacz więcej tutaj: Sromowce Niżne.

Opuszczamy Sromowce Niżne i przekraczamy Dunajec kładką rowerowo-pieszą. Kładka przez Dunajec stała się łącznikiem szlaków turystycznych, która łączy tzw. Pienińską ścieżkę wzdłuż Dunajca ze szlakami górskimi na Trzy Korony. Dalej podążamy niebieskim szlakiem w kierunku Czerwonego Klasztoru.

Przełom Dunajca – spływ

Najważniejszym i najczęściej odwiedzanym punktem na mapie atrakcji Pienin, od strony południowej pasma, jest Przełom Dunajca. Można do niego dotrzeć zarówno drogą lądową jak i drogą rzeczną – spływ Dunajcem z flisakami. Obie trasy są równie atrakcyjne. Polecam na kolejny wypad wybrać alternatywną trasę.

Przedstawię kilka podstawowych informacji o Przełomie Dunajca. Powstanie przełomu jest o tyle ciekawe, że opiera się na legendach. Lubię wyjaśniać w tej formie zjawiska czy powstanie przyrodniczych atrakcji. Najciekawsza legenda powstania dotyczy pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, który wyciął mieczem ujście Dunajcowi. O tyle to jest ciekawe, że ludzie którzy tworzy legendy mieli ogromny szacunek dla władcy i z lęku przed nim przypisywali królowi nadnaturalne, boskie zdolności. Z czasem sami w nie wierzyli. Takie informacje przekazywane z pokolenia na pokolenie dawały sygnał do tego, że jednak jest w legendzie jakaś cząstka prawdy.

Aktualne ceny (cennik) spływu Dunajca, na trasie m.in. Przełom Dunajca, znajdziecie tutaj: spływ Dunajcem cena – z flisakami.

Trasa zwiedzania Pienin w trzecim dniu weekendu obejmuje:

niebieski szlak Na poniższej mapie zaznaczyłem naszą trasę zwiedzania, szlaku Pienińskiej Ścieżki: od Sromowców Niżnych, przez Czerwony Klasztor do Szczawnicy, gdzie czeka na nas ciepły posiłek.
żółty szlak Kolejny rysunek opisuje różnice wysokości w trakcie przemierzanych szlaków.
zielony szlak Na kolejnej mapie zaznaczyłem już trasę powrotną do Wrocławia, jednak wyłącznie północną stroną Pienin. Po drodze oznaczyłem jeszcze kilka atrakcji. Są to m.in.: Zamek w Czorsztynie nad jeziorem Czorsztyńskim oraz osada turystyczna Czrosztyn

Opisy TRASY oraz zdjęcia atrakcji w drugim dniu wycieczki, znajdują się w dalszej części serwisu (poniżej mapek).

Pienińska ścieżka

Pienińska ścieżka jest drogą utwardzoną i prowadzi brzegiem Dunajca, głównie w cieniu. Po ok. 8 km, przy ujściu Leśnickiego potoku należy skręcić w prawo.

Trasa Pieszej wycieczki – mapa szlaku, wzdłuż Dunajca, ze Sromowców Niżnych, przez Czerwony Klasztor, do Szczawnicy:

mapa sromowce niżne - szczawnica

Źródło: mapa-turystyczna.pl

Zobacz co Cię czeka – wysokościowa mapa szlaku, wzdłuż Dunajca, ze Sromowców Niżnych, przez Czerwony Klasztor, do Szczawnicy:

Źródło: mapa-turystyczna.pl

 

Po powrocie do Szczawnicy ruszamy dalej, nie ma na co czekać. Szybki obiad i w drogę.

Trasa samochodowego zwiedzania Pienin na dziś:

(A) Szczawnica – (B) Zamek w Czorsztynie – (C) Osada turystyczna w Czorsztynie – Wrocław

Mapę można powiększyć i zobaczyć szczegóły, np. zamek Niedzica, czy oznaczenia na mapie Wsi Niedzica, czy pozostałe ciekawe punkty, które wybrałem.

Pod mapką znajdują się opisy wszystkich napotkanych atrakcji.

 

 

1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (2 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

 

 

Dzień Trzeci: trasa zwiedzania atrakcji Pienin

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem – trasa

Spływ Dunajcem, przez Przełom Dunajca, można rozpocząć w Sromowcach Wyżnych (tylko na zamówienie od prywatnych organizatorów spływów), dalej w Kątach (pierwsza stacja początkowa) i w Sromowcach Niżnych (druga stacja początkowa). Mamy do wyboru również dwie przystanie końcowe: (więcej…)

Cennik spływu Dunajcem

Cennik spływu Dunajcem

Cena za spływ zależy od długości trasy. Przy zakupie biletów trzeba wybrać stację docelową, tj. czy chcemy dopłynąć do Szczawnicy czy do Krościenka. Spływ Dunajcem, przez Przełom Dunajca, można rozpocząć w Sromowcach Wyżnych lub w Sromowcach Niżnych. Wybór portu może nam ułatwić znajomość mapy spływu lub znajomość trasy spływu Dunajcem.

(więcej…)

Sromowce Niżne

Sromowce Niżne

U stóp Trzech Koron rozciąga się malownicza wioska Sromowce Niżne. Jest to świetny punkt wypadowy na wycieczki w góry. Co ciekawe wioskę założono (więcej…)

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor

Z miejscowości Sromowce Niżne przekraczamy Dunajec kładką i podążamy  niebieskim szlakiem w kierunku Czerwonego Klasztoru (czerwony zamek) na Słowacji. (więcej…)

Sromowce Niżne są sławne w świecie

Czy wiesz, że w Sromowcach Niżnych nad Dunajcem wybudowano najdłuższą drewnianą kładkę na świecie? Kładka łącząca Sromowce Niżne ze słowackim Czerwonym Klasztorem ma 149,95 m i wznosi się majestatycznie nad Dunajcem. Jest to powód do dumy!

Montaż trwał 3 dni. Dodatkowo kładka jest efektownie podwieszona na wysokim pylonie. Niewątpliwie najciekawszym elementem konstrukcji jest 90 metrowe przęsło nurtowe podwieszone na dwunożnym pylonie stalowym wysokości 27 m. Podwieszone przęsło jest jednym z najdłuższych przęseł mostów podwieszonych o konstrukcji drewnianej na świecie.

Bezpieczniej mieć gotówkę w Sromowcach Niżnych

Zapamiętajcie, że w Sromowcach Niżnych nie ma bankomatu, może być to dotkliwe gdy będzie trzeba zapłacić w miejscu gdzie nie ma terminala, np. na straganie z pamiątkami. Zastanawiacie się teraz kto kupuje pamiątki przed wyjściem na wyprawę? Jest to jednak powszechne zachowanie u turystów i może Was to będzie również dotyczyć, kto wie. Dlatego należy uzbroić się w gotówkę w Szczawnicy. Najbliższy bankomat znajduje się właśnie w Szczawnicy.

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony www.pieniny-na-weekend.pl, zapraszam do przeglądania całego serwisu. Pozdrawiam!
TOP