1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (3 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Z czego słyną Pieniny, co warto zobaczyć?

Pieninami nazywany jest jeden z najbardziej malowniczych i najchętniej odwiedzanych pasm górskich w Polsce. Ich ogromna popularność wynika przede wszystkim z faktu, że na turystów czeka w tym wyjątkowym miejscu wiele atrakcji i miejsc, które są zdecydowanie warte zobaczenia. W Pieninach nie można się nudzić, dlatego tak wielu turystów wybiera te góry na wakacje czy weekendowy wypoczynek. Przed podróżą warto dowiedzieć się, jakie atrakcje są szczególnie warte uwagi.

Na jakie szczyty warto się wybrać podczas wizyty w Pieninach?

Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym i najchętniej wybieranym szczytem w Pieninach są Trzy Korony. Jest to jednocześnie najwyższa góra Pienin Środkowych. Na jej szczycie znajduje się pięć wapiennych turni, które swoim wyglądem przypominają korony. Najwyższymi wierzchołkami są: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Na najwyższym z nich zlokalizowana jest platforma widokowa, z której można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Pieniny są bardzo chętnie wybierane przez miłośników górskich wędrówek ze względu na malownicze trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Dzięki temu idealnie spełniają one oczekiwania zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych turystów.

Innym równie popularnym szczytem jest Sokolica. Mierzy ona 747 m n.p.m. i jest zbudowana z twardych jasnych wapieni. Charakterystycznym elementem tego szczytu była reliktowa sosna, która nadawała mu niepowtarzalnego wyglądu. Niestety została ona zniszczona na początku 2022 roku przez podmuch śmigłowca prowadzącego akcję ratunkową. Mimo tego, że symbolu Sokolicy już nie ma jest to bez wątpienia szczyt, który zdecydowanie warto jest odwiedzić głównie ze względu na malownicze widoki, jakie sią z niego rozciągają.

Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w Pieninach?

Nie każdy wie, że w Pieninach znajduje się najpiękniejszy wąwóz w Polsce. Jest to Wąwóz Homole i ciągnie się on przez około 800 m. Jest on położony niedaleko Szczawnicy. Jego dnem płynie potok Kamionka, który przez lata wyżłobił ściany skalne o wysokości nawet 120 m. Wąwóz ten robi ogromne wrażenie głównie ze względu na majestatyczne skały, które otaczają go z każdej strony. Przebiega przez niego trasa prowadząca na inną atrakcję, jaką jest szczyt Wysoka w Pieninach.  Jest to najwyższe góra w całych Pieninach i ma ona 1050 m wysokości. Szczyt ten nazywany jest również Wysokimi Skałkami

Odwiedzając to wyjątkowe miejsce w Polsce warto odwiedzić również Jezioro Czorsztyńskie. Na jednym z jego brzegów, na skalistym cyplu górującym nad taflą wody można podziwiać Zamek w Niedzicy. Jest to średniowieczna twierdza wzniesiona w w XIV w. Z miejscem tym związanych jest wiele legend, a obecnie w zamku znajduje się muzeum historyczne. Z tarasu znajdującego się tuż obok niego roztacza się piękny widok na Pieniny, zaporę na Dunajcu, a także usytuowany na drugim brzegu Zamek w Czorsztynie. Do czasów współczesnych zachowały się jednak po nim tylko ruiny.

Spływ Przełomem Dunajca- podziwiaj góry z flisackiej tratwy

Jedną z najczęściej wybieranych atrakcji w Pieninach jest również bez wątpienia spływ Dunajcem flisacką tratwą. Trasa spływu biegnie przez malowniczy Przełom Dunajca, który uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc tego typu w całej Europie. Taki spływ trwa około 2-3 godzin, a dokładny czas uzależniony jest przede wszystkim od stanu wody. Pokonywanie na flisackiej tratwie Dunajca daje niesamowitą możliwość podziwiania gór i przyrody z zupełnie innej perspektywy. Trasa spływu wiedzie bowiem przez Pieniński Park Narodowy. Na przełom składa się aż siedem meandrów Dunajca, nad którymi wznoszą się ściany skalne o wysokości sięgającej nawet 500m. Cały przełom ma około 5 km długości. Rzeka w niektórych miejscach zwęża się do zaledwie kilkunastu metrów, co robi jeszcze większe wrażanie. Spływ Przełomem Dunajca jest niesamowitym przeżyciem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dostarcza bowiem niezapomnianych wrażeń i zapada w pamięci na długi czas.

Poszukując ciekawych miejsc, w których można wypocząć a jednocześnie zobaczyć wiele ciekawych miejsc z pewnością pod uwagę warto pomyśleć o Pieninach. Są to góry, które zapewnią atrakcję zarówno miłośnikom górskich wędrówek, jak i turystom poszukujących innych wrażeń. Jest to miejsce unikatowe i wyjątkowe pod każdym względem, w którym przede wszystkim można podziwiać przyrodę. Malownicze górskie szczyty oraz Dunajec są z pewnością atrakcjami, które zdecydowanie warto jest odwiedzić i na własne oczy przekonać się o ich pięknie.

TOP