1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (6 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Jak sobie poradzić z kleszczami i komarami?

Nadchodzące lato dla wielu osób może być powodem do radości, ze względu na coraz dłuższe dni i wyższe temperatury. Niestety, cieplejsza część roku jest także równoznaczna z dużo bardziej dokuczliwą obecnością nielubianych przez nas insektów. Z tego powodu dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, które pomogą przetrwać okres wzmożonej aktywności komarów oraz kleszczy w naszej strefie klimatycznej.

Specyfiki odstraszające

Preparaty odstraszające komary i kleszcze cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Na sklepowych półkach najczęściej można znaleźć specyfiki w formie sprayu, który po dokładnym rozprowadzeniu po ciele i ubraniach, skutecznie odstrasza dokuczliwe insekty. Repelenty od różnych producentów różnią się nie tylko opakowaniami, ale także składem. Na rynku można znaleźć produkty bazujące na substancjach chemicznych, które charakteryzują się świetną skutecznością, a także środki wykorzystujące naturalne składniki, które często są bardziej przyjazne dla naszego organizmu. Decydując się na zakup preparatu chemicznego, najlepiej wybrać produkt od uznanego producenta. Dobrym przykładem jest marka Mugga, której repelenty są bardzo dokładnie badane pod kątem wpływu na ludzką skórę. Dzięki temu kupujący mają pewność, że środek nie tylko świetnie sobie radzi z odstraszaniem insektów, ale również znajdujące się w nim substancje nie będą w żaden sposób zagrażać ich zdrowiu oraz samopoczuciu.

Odpowiednia odzież

Bez wątpienia dobrze dobrana odzież znacząco zmniejszy ryzyko kontaktu z różnego rodzaju insektami. Wybierając się na wędrówkę w miejsce, w którym istnieje ryzyko występowania dużej liczby owadów, warto zadbać o zakrycie jak największej powierzchni ciała. Przydatne mogą okazać się przewiewne koszule z długim rękawem, które ochronią ręce przed ewentualnym ugryzieniem. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie spodnie. Wygodne modele przeznaczone do trekkingu mogą być dobrym wyborem na lato, bo dzięki wykonaniu z trwałych i zarazem cienkich materiałów, gwarantują dobrą cyrkulację powietrza oraz utrudniają komarom i kleszczom dostęp do naszej wrażliwej na ukąszenia skóry. Istotne będzie także znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie buty turystyczne najlepiej sprawdzą się w Polsce? Producenci oferują zarówno modele niskie, jak i egzemplarze całkowicie okalające kostkę. Jeżeli zależy nam na lepszej ochronie przed kleszczami, lepiej postawić na wariant wysoki. Tego typu modele dają możliwość schowania nogawki wewnątrz buta, dzięki czemu podatna na ukąszenia kostka jest zdecydowanie lepiej chroniona. Warto bowiem pamiętać, że zdecydowana większość kleszczy żyje w trawie oraz niskiej roślinności, dlatego to właśnie dolne partie naszego ciała wymagają dodatkowej ochrony.

Dlaczego należy pamiętać o odpowiedniej ochronie?

Dobra ochrona przed insektami pozwala zminimalizować ryzyko zarażenia się niebezpieczną dla zdrowia chorobą. O ile występujące w Polsce gatunki komarów nie stanowią dla nas zagrożenia (w przeciwieństwie do swoich afrykańskich kuzynów przenoszących malarię), to w przypadku ugryzienia kleszcza możemy napotkać bardzo przykre konsekwencje. Jednymi z poważniejszych chorób, będących następstwem kontaktu z zakażonym kleszczem, są chociażby zapalenie opon mózgowych oraz borelioza. Z tego powodu warto stosować różnego typu zabezpieczenia, będące w stanie zminimalizować ryzyko ukąszenia i tym samym wystąpienia śmiertelnej choroby. Dodatkowo po odbytej wędrówce najlepiej jak najszybciej wyprać wszystkie ubrania oraz dokładnie obejrzeć swoje ciało.

TOP