1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (4 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Wodospady Kacwin

W Kacwinie znajdują się 2 wodospady.

Kacwin wodospady

  1. Wodospad pod Młynarzką
  2. Wodospad Kacwin (pod Upłazem)


opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Wodospad pod Młynarzką

Pierwszy Wodspad Pod Młynarzką zlokalizowany jest na rzece Kacwinianka w miejscowości Kacwin. Jest to jeden z największych wodospadów w Karpatach Zewnętrznych, ma około 7 metrów wysokości, a jego szerokość to ok. 10 metrów. Znajduje się w obszarze zabudowanym, poniżej mostu pod kościołem Wszystkich Świętych. Dostęp do wodospadu jest jednak bardzo trudny ze względu na pionowe i wysokie skarpy, oraz z powodu umiejscowienia prywatnych ogrodzeń przy posesjach, po obydwu stronach rzeki. Wodospad znajduje się na prywatnej działce.

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Wodospad pod Młynarzką – lokalizacja na mapie

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Wodospad pod Młynarzką – cennik

W związku z tym, ze wodospad jest zlokalizowany na prywatnej działce, a właściciel nie chce udostępniać turystom możliwości zobaczenia tej atrakcji Pienin, nie ma również cennika.

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Wodospad pod Młynarzką – parking

W miejscowości jest wiele miejsc postojowych, z których można skorzystać (np. przy kościele) i wybrać się na spacer.

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Wodospad pod Młynarzką – zdjęcia

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Wodospad pod Młynarzką – opinie

Wodospad nie dostępny dla zwiedzających,brak dostępu z lądu jedyne dojście rzeczką pod prąd.Ładny widok po lewej stronie wodospadu widoczny stary młyn wodny. Niestety koło młyńskie zostało zniszczone przez powódź.Pozostała jedynie podniszczona drewniana budowla młyna.

Wodospad koło Kościółka Ciężki dostęp ale coś nie coś można zobaczyć My byliśmy jesienią może latem wygląda to inaczej Ma moc warto się wybrać.

Jak wszystkie w Kacwinie ciężko dostępne strome brzegi, ogrodzenia, ale ładne kaskady jest ich sporo od granicy aż po Niedzicę.

Duży i ładny wodospad. Daje niską ocenę tylko z powodu tego, że cały otoczony jest przez prywatne posesje. Nie powinno dopuszczać się do tego by takie obiekty były przez to praktycznie odcięte od świata!


opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Wodospad Kacwin (pod Upłazem)

Znajduje się przy granicy polsko-słowackiej, tuż poniżej ujścia Hawiarskiego Potoku. Przy drodze znajduje się przy wodospadzie tablica informacyjna, ławki i wiata dla turystów. Do wodospadu można dość przygotowaną ścieżką.

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Kacwin wodospad pod Upłazem – lokalizacja na mapie

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Kacwin wodospad pod Upłazem- cennik

zwiedzanie wodospadu jest bezpłatne.

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Kacwin wodospad pod Upłazem – parking

Można zaparkować np. przy kościele w Kacwinie i przejść się do wodospadu lub szukać miejsca na poboczu, przy wiacie turystycznej.

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Kacwin wodospad pod Upłazem – zdjęcia

opinia lokalnego przewodnika: szczyt Trzy Korony Kacwin wodospad pod Upłazem – opinie

Ładny wodospad – ciekawy ten potok nawet poniżej wodospadu w stronę Kacwina. Dojście nieco śliskie – jakieś lepsze schodki by się tu przydały.

Sam wodospad może nie jest spektakularnym zjawiskiem przyrodniczym, ale warto tam pójść z powodu pięknych widoków na góry (w czasie krótkiej wędrówki drogą rowerową w kierunku granicy z Słowacją).

Fajna miejscówka na spacer,czy to stacjonując w okolicy, czy przejeżdżając w pobliżu. Nawigacja pokazuje , ze można dojechać pod sam wodospad. Nie jest to do końca prawdą. Około 1 km przed jest zakaz wjazdu. Co akurat jest fajne, bo widoki po drodze są bardzo fotogeniczne. Przy wodospadzie widać niestety śmieci.

Super miejsce na spacer. Przyroda zachwyca, ale niestety ludzie zaśmiecają. Obawiam się że pod ogromną ilością śniegu śmieci było dużo więcej.

Dobre miejsce dzieciaki miały wielka frajdę. Jeden minus to ze ludzie z Kacwina jeżdżą do lasy traktorami bez żadnych oznakowań. Ogólnie bez szału.

Warto się przejść nad wodospad będąc w okolicy. Z Kacwina prowadzi tam urokliwa droga z widokiem na Tatry słowackie (ścieżka pieszo rowerowa).

Niewielki, ale malowniczy wodospad na granicy polsko – slowackiej. Przy drodze niewielka wiata dla rowerzystów. Troszkę szkoda że nie ma łatwego dojścia do miejsca z którego można by zobaczyć wodospad w całej jego krasie.

Wodospad na granicy państw jednak dojazd autem osobowym od strony polskiej może zakończyć się awarią, proponuję zaparkować na końcu wioski.

Źródła:

  • Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej w centrum Kacwina
  • Spiskie cuda natury: wodospad Młynarzka Bania i Pod Upłazem
  • Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998.

Kategoria: atrakcje Pienin

Wodospady Kacwin

Kacwin wodospad – lokalizacja na mapie

TOP