1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (12 głosów, średnia ocena: 4,75 na 5)
Loading...

Rezerwat Biała Woda – najważniejsze informacje

Rezerwat założono w 1963 roku na powierzchni 33,7 ha.  Rozciąga się on w dolinie potoku Biała Woda, około 2 km na wschód za Jaworkami.

Zapewnia ochronę niezwykłym formacjom skalnym, faunie i florze, a także chroni pozostałości po łemkowskiej wsi.

Bardzo dobrze przygotowane trasy turystyki pieszej oraz rowerowej. Przy wejściu znajdują się dydaktyczne tablice informacyjne. Trasa przez rezerwat przebiega płasko, bez większych nachyleń.

Rezerwat Biała Woda – mapa – lokalizacja

Atrakcje turystyczne rezerwatu Biała Woda

Najpopularniejszymi formacjami skalnymi w rezerwacie są: Czubata Skała, oraz zlokalizowana nieopodal Bazaltowa Skała (pomnik przyrody nieożywionej na terenie rezerwatu).

Inne ciekawe atrakcje:

  • Smoległowa Skała – sięgająca 80 metrów wapienna turnia,
  • Czerwona Skała, zwana również Sfinksem,
  • Konowalskie Skały tworzące imponujący skalny amfiteatr
  • Kornajowskie Skały, których nazwa pochodzi od istniejącego tu dawniej osiedla Kornaje,
  • Kociubylska Skała o stromych ścianach,
  • Brysztańskie Skały.

Dodatkowymi atrakcjami są liczne kaskady na potoku, utworzone w wąwozie Międzyskały.

Rezerwat przyrody Biała Woda – czas przejścia

Wszystko zależy od tempa przemierzania szlaku oraz czy są z nami dzieci. Zakładamy, że wycieczka może zająć kilka godzin, ze względu na atrakcje turystyczne oraz bogactwo przyrodnicze, bioróżnorodność w rezerwacie. Można delektować się urokiem tego cudownego miejsca. Wzdłuż trasy znajdują się ławki, na których można wypocząć, posilić się oraz wypocząć.

Rezerwat Biała Woda – cennik

Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny.

Rezerwat Biała Woda – Parking

Parking znajduje się przed wejściem do rezerwatu. Parking jest płatny.
Poniżej lokalizacja parkingu oraz cennik.

  • Pierwsza godzina parkowania dla samochodów osobowych 3 zł
  • Każda kolejna godzina dla samochodów osobowych 2 zł

Zdjęcie parkingu:

Szlak turystyczny z Jaworek do rezerwatu Biała Woda

Trasa z Jaworek, a dokładnie z parkingu znajdującego się tuż przy rezerwacie Biała Woda, ma około 2,5 km.

Mapa szlaku turystycznego przez Rezerwat Biała Woda w Pieninach

 

Szlaki rowerowe

Szlak rowerowy zielony  – prowadzi z Jaworek przez rezerwat Biała Woda.

Rezerwat Biała Woda – Zdjęcia

Rezerwat Biała Woda – Opinie

Poniżej kilka opinii dot. rezerwatu Biała Woda:

[show_more]

Miejsce do którego zawsze wracam, przeuroczy spacer Doliną Białej Wody można wydłużyć wędrówką przez Przełęcz Rozdziela i zakończyć w Bacówce na Obidzy doskonałym zimnym browarkiem, lub innym napojem a i nawet posiłkiem wg uznania następnie poczłapać na Radziejową czy inną Eliaszówkę

Miejsce, które odkryłam 20 lat temu.Wtedy było tam znacznie mniej domów niż obecnie,ale i tak jest pięknie i lubię wracać w to miejsce.Można doświadczyć tam bliskiego kontaktu z naturą.

Jeśli ktoś kocha góry to jest to miejsce gdzie można się wyciszyć, podziwiać widoki i na końcu zaliczyć dosyć strome wejście na Rusinowy Wierch 800 m. n.p.m. Widok malowniczy wart wejścia.

Niewielki rezerwat w pobliżu Szczawnicy. Przy wejściu parking. Na terenie rezerwatu Biała Woda punkty gastronomiczne, miła obsługa, smaczne jedzenie. Dobre miejsce na spacer z dziećmi, można spokojnie iść z wózkiem. Również osoby starsze bez problemu sobie poradzą.

Piękna przyroda jaka otacza to miejsce jest warta przejścia na pieszo i podziwiania jej ogromu. Miejsce wysiedlenia w 1947r Łemków. Ślady w postaci dawnych sadów, i podmurówek są smutnym świadkiem historii.

Rezerwat Biała Woda jest to miejsce do którego bardzo często wracam. Pierwszy raz w tym miejscu byłam jako dziecko w 1966r. W latach 80 przyjeżdżałam tu już z dziećmi. Teraz jeżdżę z wnukami. Latem piękne spacery, zimą wspaniałe kuligi. Jestem tu kilka razy w roku. Miejsce, gdzie ciągle chce się wracać. Bardzo polecam. Niedaleko są również piękne Homole.

Rezerwat Biała Woda położony jest w skalistym wąwozie na obszarze Małych Pienin, na wysokości 600 – 800 m n.p.m. Został założony w 1963 roku na powierzchni 33,7 ha. Rezerwat charakteryzuje się bogatą rzeźbą i malowniczym krajobrazem. Ściany wąwozu są bardzo strome, a ich wysokość dochodzi do 120 m. Utworzenie rezerwatu miało na celu ochronę i zachowanie ze względów naukowych wąwozu skalnego, odznaczającego się pięknem krajobrazu i licznymi osobliwościami przyrody żywej i nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami). Chronione są tu niezwykle interesujące murawowe i naskalne zbiorowiska górskie i kserotermiczne, a także półnaturalne drzewostany bukowo-jodłowe. W rezerwacie rośnie blisko 300 gatunków roślin naczyniowych, ale o jego bogactwie świadczy także ogromna ilość grzybów oraz ponad 200 spotykanych tu gatunków porostów. W rezerwacie znajduje się ścieżka turystyczna i edukacyjna długości 2,5 km, przekraczająca kilkakrotnie potok Kamionka. Miejsca sprzedaży: Gościniec AMON Szczawnica-Jaworki ul. Biała Woda 51

Bardzo łatwy szlak idealny dla rodzin z dziećmi. My zabraliśmy ze sobą sanki więc chłopaki mieli dodatkową atrakcję. Ładne widoki na góry, mały strumyk i kilka mostków. Relaksujące miejsce.

Jest to jeden z dwóch rezerwatów przyrody warty zobaczenia na tych terenach (drugi to Wąwóz Homole – który dla nas było dużo fajniejszy i bardziej urokliwy). Sam rezerwat i przebiegający przez niego szlak (koloru żółtego prowadzący do „Przełęczy Rozdziela”) łatwy do przejścia również dla małych dzieci i dość urokliwy. To co dla nas było dużym zaskoczeniem to brak oznakowania na szlaku gdzie tak naprawdę rezerwat Biała Woda się kończy i dlatego poszliśmy dużo dalej wzdłuż potoku „Biała woda” zbaczając ze szlaku żółtego. Osobom mającym dużo czasu polecam ten dodatkowy spacer, chociaż same widoki już nie są tak urokliwe jam w samym rezerwacie.

Fajne miejsce na przyjemny spacer dla tych którzy nie chcą się wspinać. W rezerwacie Biała Woda można popodziwiać skałki, mini wodospad, pasące się stada owiec i pozostałości wsi Biała Woda. Po drodze bacówka i mini knajpka. Z centrum Szczawnicy można dojechać np: meleksową kolejką.

Bardzo ciekawe, piękne, naturalne miejsce. Szlak przy rzeczce, biegnie wśród urokliwych gór. W rezerwacie Biała Woda Można spokojnie pospacerować, nawet z dziećmi w wózku czy też z psami bo niema zakazu. Jeżeli ktoś ma wiecej czasu to może spokojnie z doliny pójść żółtym szlakiem a później czerwonym i zejść wąwozem Homole.

Piękne miejsce do spacerowania. Można się odprężyć i zrelaksować słuchając szumu wody i podziwiając piękny krajobraz.

Idealne miejsce na spacer pośród wysokich pagórków i górskich krajobrazów. Trasa w rezerwacie Biała Woda całkiem łatwa, dobra dla każdego turysty. Po drodze do Przełęczy Rozdziela przy granicy Polsko – Słowackiej możemy podziwiać przepiękne widoki, jak również zaobserwować życie lokalnych pasterzy, ich stada oraz domy. Polecam wszystkim turystom, którzy chcą odpocząć od wspinaczek na wysokie szczyty.

Bardzo przyjemny w odbiorze wizualnym.Łatwy do przejścia nawet dla rodzin z malutkimi dziećmi w wózkach Miejsce fajnie nasłonecznione,idealne na spokojny spacer.Moim zdaniem jest zbyt mało rozpropagowany.

Zdecydowanie polecam osobom starszym, dzieciom i niepełnosprawnym. Bardzo prosty szlak, lekko się idzie. Po drodze w rezerwacie Biała Woda kilka mostków, kilka strumyczków, 2-3 bacówki gdzie można niedrogo nawet coś zjeść , 3-4 zł za oscypek z grilla to jeszcze okej. Na szlaku nie ma tłoków, raz na kilka minut kogoś się zobaczy, ludzie chodzą z pieskami bez stresu. Na rowerach też się zdarza kogoś zobaczyć a nawet minąłem jednego chłopaka na hulajnodze – ciężko ale też się da;) widziałem też rodziców chz wózkiem i nie stwarzało to im problemu. W niektorych miejscach wypasane są nieduże stada owiec, można też zobaczyć koniki. Taka relaksująca trasa po większych wojażach

Bardzo urokliwe i sympatyczne miejsce. Trasa głównie spacerowa, ciekawa. Po drodze kilka mostków albo przecinek rzecznych (co kto woli – albo suchą stopą przez mostek albo lekko w wodzie, zazwyczaj głębokości dużej kałuży). Widoki w rezerwacie Biała Woda świetne! Fajne miejsce na lekki spacer

[/show_more]

Kategoria: atrakcje Pienin

Rezerwat Biała Woda – najważniejsze informacje
TOP