Haligowskie Skały – rezerwat
Rezerwat Haligowskie Skały założono na powierzchni 61,13 ha. Znajduje się po Słowackiej stronie Pienin.
Nie prowadzi przez niego żaden szlak turystyczny, jednak można przejść obok skał Haligowskich wschodnimi obrzeżami i północnymi obrzeżami (ponad skałami), zielonym szlakiem turystycznym, z Haligowców przez przełęcz Pod Płaśniami do Leśnicy (poniżej mapa szlaku).
Największą atrakcją są właśnie Haligowskie Skały, od których rezerwat posiada nazwę. Skały wapienne tworzą mur porozcinany głębokimi żlebami. Skały znajdują się w bardzo stromej dolnej części południowych podnóży góry Płaśnie, po prawej stronie rzeki Lipnik niedaleko miejscowości Haligowce.
Haligowskie Skały – mapa – lokalizacja
Szlak turystyczny z Haligowców przez przełęcz Pod Płaśniami do Leśnicy
Trasa z Haligowców nie jest bardzo wymagająca. Poniżej na mapie zaznaczono szlak oraz inne niezbędne informacje dla turysty:
- czas przejścia: ok. 2 godzin
- dystans: ok. 5 km
Do szlaku zielonego i do skał Haligowskich, można dojść ze strony polskiej ze Sromowców Niżnych oraz ze Szczawnicy:
- Szlak do Haligowskich skał, ze Sromowców Niżnych do rozdroża pod Płaśnią 844 m n.p.m. Jest to rozdroże w rezerwacie skąd już bardzo blisko, na południe zielonym szlakiem, do Haligowskich skał Jest to najszybsza droga do atrakcji turystycznej:
– czas przejścia ok. 2 godziny
– dystans ok. 5,5 km
- Szlak do Haligowskich skał, ze Szczawnicy do rozdroża pod Płaśnią 844 m n.p.m. Jest to rozdroże w rezerwacie skąd już bardzo blisko, na południe zielonym szlakiem, do Haligowskich skał:
– czas przejścia ok. 3,5 godziny
– dystans ok. 8,5 km
Atrakcje turystyczne rezerwatu Haligowskie Skały
Najpopularniejszymi formacjami skalnymi są Haligowskie Skały, gdzie największe ostre skalne turnie mają swoje nazwy: Ciemna Skała, Białe Skały, Kończysta Skała, Michałowa i Sowia.
Na obszarze rezerwatu znajdują się jaskinie. Największa z nich, w całych Pieninach, to Jaskinia Aksamitka, która jest długa na 335 metrów. Inne jaskinie to: Jaskinia Zbójnicka (Zbojnicka jaskyná), Jaskinia Kozia i Jaskinia Borsucza (Jazviecka jaskyná).
Skały rezerwatu tworzą okna i arkady skalne, np. Zbójnicka Brama i niewielkie, bezwodne dolinki podsypane piargami, m.in.: Głęboka, Jasiurowa, Michnowa, Szeroka.
Rezerwat Haligowskie Skały – czas przejścia
Nie ma określonego czasu przejścia, ze względu na to że w zasadzie jedynym szlakiem, który prowadzi przez rezerwat jest szlak zielony z Haligowców do Leśnicy. Nie jest to jednak dedykowany szlak dla tego rezerwatu.
Rezerwat Haligowskie Skały – cennik
Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatny.
Szlaki rowerowe
Brak szlaków rowerowych w rezerwacie Haligowskie Skały.
Rezerwat Haligowskie Skały – Zdjęcia
Rezerwat Haligowskie Skały – Opinie
Poniżej kilka opinii dot. Haligowskie Skały:
Oficjalna trasa Haligovske skały oznacza trasę z Haligovca do przełęczy „Pod Prašnou”. Nigdy nie widziałem gorzej oznaczonego i zaniedbanego chodnika. Bez mapy online nie wyobrażam sobie, żeby ktoś podążał tylko właściwą trasą. Kiedy przekroczysz pierwszą połowę nie dziwnej trasy wzdłuż głównej drogi, przez wioskę do mini osady, wejdziesz na dość wysoką trawę. Z chodnika prawie nic nie widać, jedynie widoki można uzyskać odwracając się od niego do widoków, które ze względu na lokalizację parku narodowego są zabronione i logicznie nie są oznaczone. Jednak przy odrobinie uwagi można znaleźć brukowane chodniki.
Piękne widoki, droga Heligoviec zielony znak, chodnik w wysokiej trawie. Dostęp do skał poza zielonym znakiem wzdłuż chodnika. Perspektywy na tych ścieżkach znaleźliśmy metodą prób i błędów. Było wiele szlaków do ucieczki z gry, więc zasialiśmy dość. W przeciwnym razie super!
Wejście na skały jest nieco zaniedbane. Wioska wyróżnia się gęstą trawą. Na górze mam piękny widok na Tatry Wysokie.
Wspaniałe widoki i niewielu ludzi.
bibliografia
- garnek.pl, mapio.net, traseo.pl, wikipedia.org – zdjęcie
- wikipedia.org
- Pieniny. Mapa turystyczna 1:25 000. Piwniczna: Agencja Wydawnicza „Wit” s.c. ISBN 978-83-907671-3-9.
- Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
- Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:25 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.
- Národné prírodné pamiatky – Aksamitka. [dostęp 2009-03-14].
- Pieninský národný park – NPR Haligovské skaly [dostęp 2009-03-14].
Kategoria: atrakcje Pienin