Przełom Leśnickiego Potoku
Przełom Leśnickiego Potoku znajduje się w słowackich Pieninach.
Jest to głęboki wąwóz w końcowym odcinku doliny Leśnickiego Potoku.
Przełom Leśnickiego Potoku jest ścisłym rezerwatem przyrody od 1987 roku.
Potok Leśnicki wyżłobił w skałach wapiennych wąwóz o długości około 500 metrów ze stromymi i wysokimi skałami. Od południowej strony zbocza wąwozu tworzy skała zwana Samą Jedną, od północnej skała Wylizana i zbocza Bystrzyka.
Pomiędzy Skałami, nad Leśnickim Potokiem, przebiega asfaltowa droga, a obok niej chodnik dla pieszych. Droga dostępna jest tylko dla samochodów przewożących tratwy spływające Dunajcem oraz dla rowerów. Dla pieszych wydzielona jest ścieżka odizolowana od drogi barierkami.
Asfaltowa droga biegnie od Drogi Pienińskiej przy Dunajcu do słowackiej miejscowości Leśnica. Poniżej zaznaczono lokalizacje Przełomu Lesickiego Potoku.
Przełom Leśnickiego Potoku – lokalizacja na mapie
Przełom Leśnickiego Potoku – szlak
jak dojść do Przełomu Lesickiego Potoku?
Szlak ze Sromowców Niżnych do Przełomu Lesickiego Potoku
Szlak wiedzie wzdłuż Dunajca, Pienińską Ścieżką, do przejścia Granicznego i do drogowskazu na Lesicę. Szlak jest prosty i wygodny.
długość szlaku: 8,5 km
czas przejścia: 2:45 m
Poniżej mapa szlaku:
Szlak ze Szczawnicy do Przełomu Lesickiego Potoku
Szlak wiedzie wzdłuż Dunajca, Pienińską Ścieżką, do przejścia Granicznego i do drogowskazu na Lesicę. Szlak jest prosty i wygodny.
długość szlaku: 3,8 km
czas przejścia: 1:30 m
Poniżej mapa szlaku:
Przełom Leśnickiego Potoku – Atrakcje
roślinność:
zlokalizowano jedno z 8 stanowisk jałowca sawińskiego w całych Pieninach, cisa, sosny zwyczajnej a także roślinności wapieniolubnej.
skały:
Skała Wylizana (słow. Vylízaná) to charakterystyczna skalna ściana o wysokości 571 m n.p.m. Jest jedną z najbardziej malowniczych skał w Pieninach. Nazwa Skały pochodzi od znajdujących się w jej ścianach charakterystycznych wgłębień wymytych przez wodę, w gwarze góralskiej zwanych „wylizaniami”. Ciekawostką jest to, że przez grań Wylizanej przed II Wojną Światową prowadził szlak turystyczny.
Skała Osobita (inaczej Sama Jedna) to skalna turnia zbudowana z wapieni rogowcowych o wysokości ok. 530 m n.p.m. Na jej szczycie stoi żeliwny krzyż, a w skalnej ścianie wmurowana jest tablica pamięci ofiarom Pienin.
turystyka i noclegi:
Znajduje się tutaj restauracja i hotel „Chata Pieniny”, miejsce biwakowe, parking (dojazd do niego tylko przez Wielki Lipnik), bufet, plac zabaw dla dzieci.
- poniżej lokalizacja parkingu przy Przełomie Lesickiego Potoku:
Przełom Leśnickiego Potoku – cennik
Zwiedzanie Przełomu jest bezpłatne.
Przełom Leśnickiego Potoku – zdjęcia
Przełom Leśnickiego Potoku – opinie
bardzo interesujące miejsce dla spacerów ze Szczawnicy lub jazdy na rowerze dalej w góry słowackie.
Nie ma piękniejszego miejsca w Pieninach. Super ciepła atmosfera szefa Chaty Magistra Jana Gondka, kuchnia cacy, wyśmienite piwo i muzyka góralska na żywo. Otwarte cały rok od rana do nocy. Najłatwiej dotrzeć rowerem 3km że Szczawnicy. Trasa asfaltowa płasko wzdłuż Dunajca z Parkingu Pieniny Szczawnica.
Źródła:
- Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
- Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:25 000. Wrocław: Eko-Graf, 2000. ISBN 83-86645-38-5.
- Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
- Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
- Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-09-18].
- Krzysztof Birkenmajer, Przełom Dunajca w Pieninach – fenomen geologiczny, „Pieniny – przyroda i człowiek”, 9, 2006, s. 9–22, ISSN 1230-5751.
- arbara Alina Węglarz: Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej. Pruszków: Wyd. diecezjalne i drukarnia w Sandomierzu, 2011. ISBN 978-83-62460-17-5.
- Ryszard Remiszewski, Początki krajoznawstwa Pienin, wątki i refleksje, „Pieniny – przyroda i człowiek”, 1, 1992, s. 29, ISSN 1230-5751.
- W. Jaroszewski, L. Marks, A. Radomski, Słownik geologii dynamicznej, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1985, ISBN 83-220-0196-7.
- W. Mizerski, H. Sylwestrzak, Słownik geologiczny, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002, ISBN 83-01-13781-9.
- T. Wróblewski, Góry Świętokrzyskie. Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1977
- fotoszlak.blogspot.com, tropser.pl, wikipedia.org – zdjęcia
Kategoria: atrakcje Pienin