Pieniny zimą - zasniezona droga na szlaku turystycznym

Pieniny Zimą

Pieniny zimą – czy warto?


W Pieniny warto przyjechać o każdej porze roku. Zima jest okresem szczególnym, ponieważ jak w miastach brakuje śniegu, to tutaj dzieciaki mogą zaznać trochę szaleństwa zimowych atrakcji. Śniegu nie brakuje. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli liczysz na aktywny wypoczynek zimą w Pieninach, to trafiłeś w dziesiątkę.

Stoki narciarskie w Pieninach sezon 2022

Urlop zimowy możemy spędzić w Pieninach na wiele sposobów, jednym z nich jest narciarstwo. Coraz więcej turystów przyjeżdża w Pieniny by zakosztować zimowego szaleństwa na stokach narciarskich.
Najpopularniejsza stacja narciarska znajduje się w Palenicy i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Sporty zimowe w Pieninach są coraz bardziej popularne. Trasy narciarskie są znakomicie przygotowane. Możemy tutaj skorzystać z usług nowoczesnego kompleksu narciarskiego z zapleczem gastronomicznym. Mamy do dyspozycji czteroosobową kolej linową, co sprawia, że kolejki do wyciągu nie są zbyt długie. Nie jest to oferta wyłącznie dla narciarzy, zorganizowano wyciąg do snowboardu. Jest również wiele wyciągów orczykowych.

 

 

Popularne stoki narciarskie (nartostrady) w Pieninach (sprawdź aktualne dane na 2020 r.):

Atrakcje turystyczne zimą w Pieninach

Region oferuje wiele czynnych szlaków turystycznych oraz stoków narciarskich.

Szlaki turystyczne w Pieninach są dobrze przygotowane dla turystów. Jest wiele szlaków i są czynne również zimą. Wzniesienia są łagodne i każdy poradzi sobie z trudami pieszych wycieczek. Niedoświadczony turysta również będzie zachwycony. Jednak nie można zapomnieć, że są to góry i do niektórych odcinków szlaków trzeba przygotować się na lekka wspinaczkę, podejścia są strome i mogą być śliskie.

Zimowe szaleństwo przyciąga w ten region coraz amatorów narciarstwa. W ofercie jest wiele stoków narciarskich z wyciagami, z bazą gastronomiczną, baza noclegową oraz wypożyczalniami sprzętu narciarskiego, snowboardowego, biegowego itd.

Inną ciekawą atrakcją są kuligi w Pieninach. Można skorzystać z usług kilku organizatorów kuligów. Jest kilka ciekawych tras. W ofertach kuligów znajdują się również inne atrakcje np. w cenie kuligu może być:  ciepły posiłek, wspólne ognisko oraz możliwość posłuchania góralskiej muzyki. Dla szukających dodatkowych wrażeń, kuligi organizowane są również nocą. Nastroju dodają zapalone pochodnie. Kulig w dzień jest skierowany dla tych, którzy są zainteresowani podziwianiem okolicy, krajobrazów Pienin. Polecam dwie opcje. Atrakcja może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń zarówno dla rodziców, jak i dla najmłodszych. Ceny za kulig są zależne od wyboru dodatkowych atrakcji, od tego czy organizowany jest dla grup zorganizowanych czy dla indywidualnych turystów. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednią ofertę.

Poniżej kilka przydatnych informacji dla zainteresowanych szlakami turystycznymi oraz zimowym szaleństwem na stokach narciarskich w Pieninach.

 

Szlaki zimą w Pieninach

Szlaki turystyczne zimą w Pieninach są przepiękne i warto się wybrać chociaż raz w ładną pogodę, gdzie temperatura wskazuje ujemną temperaturę i jest dużo śniegu. Magiczne panoramy ze szczytów Pienin przyciągają niejednego amatora górskich wycieczek. Turystów zimą w Pieninach jest zdecydowanie mniej. Na szalach możemy nie spotkać zbyt wielu ludzi. Zimą warto pojechać, żeby odpocząć. Słychać tylko skrzypiący śnieg pod butami i szum wiatru.

Jak się przygotować do wyjścia na szlaki w Pieninach zimą?

Zwracam uwagę na bezpieczeństwo na szlakach. Góry to jednak góry i mogą być niebezpieczne, np. może nas zaskoczyć załamanie pogody, dlatego zalecam chodzić wyznaczonymi szlakami i nie zbaczać z drogi. Trasy są dobrze przygotowane, dlatego ciężko jest się zgubić. Trzeba ubrać się odpowiednio do pogody, dobrym wyborem będą spodnie trekingowe, polar, kurtka turystyczna, plecak z pokrowcem wodoodpornym. Spakować skarpety i może buty na zmianę, bieliznę termoaktywną, mogą się również przydać stuptuty trekingowe. Zalecam zabrać suchy prowiant, czekoladę gorzką oraz gorącą herbatę w termosie. Wyposażcie się w mapę odporną na wodę i latarkę, najlepiej czołówkę. Nie będę pisać o tym, jak się przygotować do nocowania w „jaskini”, jak nas zaskoczy pogoda i nie będziemy mogli zejść na dół. Nie są to Tatry – schroniska, czy miejscowości nie są tak oddalone od siebie, żeby pisać o zasadach przetrwania w górach. Kilka podstawowych rad i zdrowy rozsądek pomogą Wam dobrze dobrać sprzęt.

Polecane zimowe szlaki turystyczne ze Szczawnicy:

I. Szlak Szczawnica – Palenica – Wysoka (1050 m n.p.m.)

Trudność: średnia, trasa nie jest wymagająca
czas przejścia szlaku: około 3,5 h
kolory szlaków: żółty żółty szlak, niebieski niebieski szlak
długość szlaku: około 11,5 km

Na poniższej mapie przedstawiłem przebieg szlaku ze Szczawnicy, przez Palenicę, na szczyt Wysoka:

źródło: mapa-turystyczna.pl

 

Poniżej przedstawiłem rozkład wysokości na szlaku ze Szczawnicy, przez Palenicę, na szczyt Wysoka:

źródło: mapa-turystyczna.pl

 

Opis szlaku i przebieg szlaku ze Szczawnicy na szczyt Wysoka:

Szczawnica zimą jest pokryta śniegiem. Iluminacje uliczne, na pensjonatach, dodają magicznego nastroju. Przepięknie jest w okresie świąt Bożego Narodzenia. Sprawdź baza noclegowa w Szczawnicy.

Trasę rozpoczynamy od wjazdu kolejką linową na Palenicę. Alternatywą jest piesze wejście na Palenicę żółtym szlakiem żółty szlak. Jest to jednak dość strome podejście i zimą może okazać się kłopotliwe i męczące. Możemy odpocząć w restauracji na szczycie, jednak jeśli okaże się nieczynny, to warto wcześniej mieć spakowanego trochę swojego jedzenia i picia. Wspominałem o tym wcześniej.

Idziemy dalej do rozwidlenia szlaków i skręcamy w lewo. Szlakiem niebieskim niebieski szlak (szlakiem grzbietowym) zmierzamy w kierunku szczytu Wysoka (1050 m n.p.m.). Szlak nie jest trudny. Jest kilka stromych podejść, szczególnie przed punktem widokowym, ale naprawdę warto się tam wybrać. Przy dobrej pogodzie zimą, widoki są bajeczne.

Szlak grzbietowy zimą jest raczej wolny od turystów, ale sporo Słowaków jeździ tutaj na biegówkach.
Na szlaku można odbić w lewo do schroniska młodzieżowego Pod Dubraszką. Miejsce oferuje kilka smacznych potraw robionych na miejscu. Polecam pierogi, bigos i żurek. Alkoholu nie uraczycie, gdyż jest to schronisko młodzieżowe i zjeżdżają się tu dzieciaki na obozy górskie, może to i dobrze.

Lokalizacja schroniska Pod Dubraszką:

Kolejnym etapem wyprawy jest powrót do Szczawnicy z Wysokiej. Mamy do wyboru dwie opcje:

  1. Pierwsza opcja – Powrót do Szczawnicy dłuższą drogą:
  2. Druga opcja – Wyprawa na Wąwóz Homole zimą, do Jaworek

Pierwsza opcja – Powrót do Szczawnicy krótszą drogą:

Trudność: średnia, trasa nie jest wymagająca
czas przejścia szlaku: około 3,5 h
kolory szlaków: szlak niebieski niebieski szlak, szlak żółty żółty szlak
długość szlaku: około 12 km

cała trasa ze Szczawnicy i z powrotem to 21 km
czas całej trasy ze Szczawnicy i z powrotem: 6,45 h,

Można wrócić po śladach do Szczawnicy. najpierw niebieskim szlakiem niebieski szlak, a potem na rozwidleniu skierować się w prawo na szlak żółty żółty szlak. Powoli schodzimy do kolejki linowej na Palenicy.

Zmodyfikowałbym jednak trasę i nie szedł ta sama drogą. Proponuję na rozwidleniu szlaków nie iść na plenicę do kolejki linowej tylko iść dalej prosto szlakiem grzbietowym, szlakiem niebieskim niebieski szlak i żółtym żółty szlak. Pod Szafranówką (608 m n.p.m.), na rozwidleniu szlaków idziemy dalej prosto niebieskim szlakiem niebieski szlak. W kierunku Schroniska Orlica. Tam możemy zjeść ciepły posiłek – polecam robione na miejscu domowe pierogi ruskie i dalej udać się już do Szczawnicy. Wzdłuż strumienia Grajcarek jest piękny deptak, idealny na romantyczny spacer i na odpoczynek po wyprawie.

Poniżej mapa trasy szlaku powrotnego z Wysokiej, przez Schronisko Orlica ,do Szczawnicy:

źródło: mapa-turystyczna.pl

Poniżej przedstawiłem rozkład wysokości na szlaku z Wysokiej, przez Schronisko Orlica ,do Szczawnicy:

źródło: mapa-turystyczna.pl

Jest to świetny szlak turystyczny Pienin zarówno zimą jak i latem.

 

Druga opcja – Wyprawa na Wąwóz Homole zimą, do Jaworek

Trudność: średnia, trasa nie jest wymagająca
czas przejścia szlaku: około 1 h
kolory szlaków:  niebieski niebieski szlak, zielony zielony szlak
długość szlaku: około 4 km

cała trasa ze Szczawnicy i z powrotem to 15 km
czas całej trasy ze Szczawnicy i z powrotem: 5 h,

Drugą opcją jest zejście ze szczytu Wysokiej, przez rezerwat Wysokie Skałki, zielonym szlakiem zielony szlak w kierunku Wąwozu Homole. Przechodzimy przez malowniczą Polanę, następnie mijamy Bazę namiotową pod Wysoką. Wygląda dość upiornie. Dochodzimy do miejsca opatrzonego niezwykłą legendą, tzw. Kamienie Księgi. W legendzie opowiadano, że w rzeczowej księdze zapisane są wszystkie losy ludzkie, których nikt nie potrafi odczytać. Kamienie Księgi są to wapienne skałki z charakterystycznymi rozwarstwieniami. Znajdują się już w rezerwacie Wąwozu Homole. Swoim kształtem przypominają wielkie, rozłożone księgi.

Wąwóz Homole zimą jest również na liście atrakcji turystycznych koniecznych do odwiedzenia. Zimą każdy krajobraz wygląda inaczej. Dlatego tę krainę trzeba zobaczyć w każdej odsłonie. Wrażenia gwarantowane.

Szlak kończy się w miejscowości Jaworki. Stąd łapiemy stopa do Szczawnicy ub czekamy na autobus.

Na poniższej mapie przedstawiłem przebieg szlaku ze szczytu Wysoka, do Wąwozu Homole, do Jaworek:

źródło: mapa-turystyczna.pl

Poniżej przedstawiłem rozkład wysokości na szlaku ze ze szczytu Wysoka, do Wąwozu Homole, do Jaworek:

źródło: mapa-turystyczna.pl

 

Podsumowanie najciekawszych zimowych atrakcji i szlaków zimowych w Pieninach

Podsumowując Pieniny zimą najlepiej odwiedzić w okresie poza świątecznym. Jest mniej turystów, a szlaki turystyczne zimą są opustoszałe. To samo się tyczy Szczawnicy zimą, bez turystów wchodzących na głowę jest o wiele przyjemniej. Boże Narodzenie w Pieninach lub bardziej szczegółowo Boże Narodzenie w Szczawnicy to wyższe ceny noclegów oraz więcej ludzi w miasteczku i na szlakach. Także opłaca się przyjechać poza sezonem.

Region oferuje wiele atrakcji turystycznych zimą, jak narciarstwo, piesze wycieczki czy kuligi. Wąwóz Homole zimą jest równie piękny jak latem, jest to zupełnie inna, odmieniona kraina. Polecam zwiedzić region w każdej porze roku. Trzeba przyjechać tutaj przynajmniej cztery razy: Pieniny zimą, Pieniny latem, Pieniny jesienią, Pieniny wiosną. Każda pora roku odkrywa przed nami nowe atrakcje. Zachęcam do robienia reportaży zdjęciowych z wycieczek. Pamiątka na całe życie. Jeśli chcesz podzielić się ze mną swoimi zdjęciami z wyprawy w Pieniny, to proszę prześlij je na email w stopce wraz z kilkoma zdaniami opisu gdzie zostały zrobione oraz komu mam przypisać zasługi. Może któreś zdjęcie znajdzie się w opisie szlaku turystycznego. Zapraszam: szlaki turystyczne w Pieninach zimą, wyciągi narciarskie w Pieninach, Szczawnica zimą, Wąwóz Homole zimą.

TOP