1 Gwiazda2 Gwiazdy3 Gwiazdy4 Gwiazdy5 Gwiazd (4 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Trzy Korony (Okrąglica) – piesze szlaki turystyczne

Wracamy niebieskim szlakiem w kierunku Polany Kosarzyska. tu krzyżują się szlaki niebieski i  zielony. My kontynuujemy wycieczkę szlakiem zielonym, który łagodnie prowadzi już do miejscowości Sromowców Niżnych.

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych zaliczony do Masywu  Trzech Koron. Skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższa z nich to Okrąglica (983 m.n.p.m.). a tej ostatniej zalkalizowana jest platforma widokowa. Pozostałe turnie korony to: Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżna Okrąglica.

Wejście na najwyższy szczyt Trzech Koron – Okrąglicę jest bardzo proste. Wchodzi się po stalowych schodach i pomostach. Trzeba zwrócić uwagę, że ruch odbywa się obu kierunkach więc może być ciasno. Na platformę prowadzą ażurowe schody dlatego należy się trzymać poręczy (przepisy BHP). W sezonie możne być ciasno i tłoczno. Na platformie widokowej mieści się ok. 30 osób. Z platformy widokowej na Okrąglicy, można zajrzeć w 500-metrową przepaść oraz podziwiać krajobraz Pienin, przełom Dunajca, Sromowce Wyżne, Sromowce Niżne i Tatry.


Skąd nazwa Trzy Korony?

Otóż z oddali można zobaczyć kształt masywu, który przypomina wykutą w skale koronę.


Piesze szlaki turystyczne ze Sromowców Niżnych na Trzy Korony

 1. Na Trzy Korony szlakiem żółtym żółty szlak i niebieskim niebieski szlak
  • czas przejścia szlakiem to ok. 1,45 – 2 h
  • trudność szlaku: trasa jest bardzo prosta
  • Szlak zaczyna się w Sromowcach Niżnych przy kładce, łączącej dwa Brzegi Dunajca. Idziemy wzdłuż ulicy Trzech koron w kierunku Schronisku Trzy Korony. Możemy się tu zatrzymać na śniadanie i kawę. Następnie szlak wiedzie przez przepiękny wąwóz Szopczański (z tym miejscem jes związana niezwykła legenda). Wchodzimy na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Trzymajmy się zasad panujących w Parku narodowym, szanujmy zieleń, nie zaśmiecajmy, nie hałasujmy. Nie psujmy widoku innym turystom. Idąc w góry szlakiem szukam spokoju i wyciszenia, dlatego nie przeszkadzajmy sobie nawzajem.
  • Możemy podziwiać piękne wapienne zbocza porośnięte zielenią. Zimą natomiast widać piękne formy lodowe wodospady. Szlakiem można chodzić o każdej porze roku: wiosna, latem, jesienią i zimą. Krajobraz zmienia się wraz z porą roku. Czyli można przyjechać tutaj nawet cztery razy w roku i zobaczyć jak zmienia się otoczenie.
  • Szlak prowadzi do przełęczy Szopka (tzw. Chwała Bogu). Obok szlaku płynie Szopczański Potok.
  • Na przełęczy, szlak zostaje przecięty szlakiem niebieskim niebieski szlak. Należy wejść na szlak niebieski i w kierunku wschodnim ruszamy na szczyt Trzech Koron. Po około 30 min marszu wychodzi się do na jeden ze szczytów Trzech Koron – Okrąglica (982 m n.p.m), na którym znajduje się taras widokowy.
  • Poniżej mapa szlaku na Trzy Korony:
   Pierwsza Trasa: Sromowce Niżne – Trzy Korony

Pierwsza Trasa: Sromowce Nizne na Trzy Koronyźródło mapa-turystyczna.pl

 

  1. Na Trzy Korony szlakiem żółtym żółty szlak i szlakiem zielonym zielony szlak
  • czas przejścia szlakiem to ok. 1,45 – 2 h
  • trudność szlaku: trasa jest prosta
  • kilkadziesiąt metrów za Schroniskiem Trzy Korony zaczyna się szlak  zielony szlak. Na skrzyżowaniu szlaków należy skręcić w prawo. Szlak ten polecany jest w upalne dni, ponieważ będziemy osłonięci koronami drzew. Ścieżka prowadzi niezbyt strona na szczyt.
  • Poniżej mapa szlaku na Trzy Korony:
   Druga Trasa/szlak: Sromowce Niżne – Trzy Korony  Druga trasa ze Sromowców Niżnych na Trzy Korony

źródło mapa-turystyczna.pl


Piesze szlaki turystyczne ze Szczawnicy na Trzy Korony

Szlak na Trzy korony ze Szczawnicy został opisany szczegółowo na podstronie o atrakcjach Szczawnicy.


Widok z Trzech Koron

Widoki ze szczytu najlepiej obrazują zdjęcia dlatego poniżej prezentuję kilka zdjęć.

Trzy Korony (Okrąglica) – piesze szlaki turystyczne
TOP